Jesteś tutaj:Kultura Przeszli śladem dawnych przystanków autobusowych
niedziela, 23 lutego 2020 15:12

Przeszli śladem dawnych przystanków autobusowych

 
Przeszli śladem dawnych przystanków autobusowych fot. Rafał Wichniewicz

Czwórka, ósemka, a może linia nr 53? Mimo niekorzystnej aury, grupa miłośników komunikacji miejskiej wybrała się w pierwszą w dziejach Gniezna wycieczkę, poprowadzoną szlakiem nieistniejących przystanków autobusowych.

Od ponad dwóch dekad układ komunikacyjny w centrum Gniezna nie zmienił się zbyt mocno i linie autobusowe przebiegają stałą, niezmienioną trasą. Wcześniej jednak całe śródmieście było wręcz poprzecinane najróżniejszymi szlakami komunikacji publicznej, którą rzecz jasna musiały obsługiwać przystanki. Dziś ich nie ma, ale w swojej głowie ma je pasjonat Jacek Walkowiak, który z własnej inicjatywy zaprosił wszystkich na nietypową podróż w czasie.

- Początki mojego zainteresowania sięgają 2005 roku, kiedy zacząłem organizować pierwsze zloty miłośników komunikacji miejskiej i od tego czasu współpraca z MPK przebiegała bardzo dobrze. W zeszłym roku wpadłem na pomysł, aby opisać wszystkie linie autobusowe, ich trasy, które kursowały od 1988 roku - mówi Jacek Walkowiak, który swoją wiedzę prezentuje na profilu prowadzonego przez jednego z kierowców autobusowych MPK Gniezno: - Stwierdziłem, że warto przypomnieć ludziom, którzy mieszkają w Gnieźnie, ile było przystanków w centrum miasta. Stąd pomysł, aby zorganizować takie oprowadzanie. Na samym Rynku nie ma już trzech przystanków, na ul. Chrobrego nie istnieją też dwa przystanki, na ul. Warszawskiej dwa, na ul. Mieszka I aż sześć, a na ul. 3 Maja trzy, których też już nie ma - opowiadał. 

Sama wiedza o tym, gdzie znajdował się przystanek MPK to nie wszystko. Ważne jest także znaczenie linii, które z nich korzystały i kiedy na nich pojawiało się najwięcej pasażerów. Na przykład te linie, które kursowały do zakładów pracy, miały inną częstotliwość i obłożenie od tych, które docierały chociażby w rejon targowiska. Zupełnie inną rolę odgrywał też przystanek zlokalizowany przy skrzyżowaniu ul. Mieszka I z ul. Kościuszki, skąd przez lata odchodziły linie zamiejskie do pobliskich gmin. 

Na to, że wspomniane przystanki zniknęły, wpływ miało kilka zdarzeń - likwidacja wspomnianych linii zamiejskich, zamknięcie fragmentu ul. Chrobrego zamienionej na deptak, a później również wyłączenie z ruchu ścisłego centrum razem z Rynkiem, który przez lata pełnił funkcję węzła komunikacyjnego. Jacek Walkowiak opisuje linie i prezentuje je na stronie Oczami kierowcy autobusu, ale jak przekazał, planuje wydanie publikacji o nich w formie elektronicznej - dla zainteresowanych tematem. Ma się ukazać jeszcze w tym roku, a jak zapowiedział sam miłośnik, być może jeszcze raz uda się zorganizować wycieczkę w nieco bardziej pogodnej i cieplejszej aurze za kilka miesięcy.

1 komentarz

  • Link do komentarza bzyk niedziela, 23 lutego 2020 18:17 napisane przez bzyk

    Kiedyś ul. Krzywe Koło była dwukierunkowa i nią również kursowały autobusy na Winiary. Na ul. Grzybowo przy nr 25 i 14 były przystanki autobusowe, których już dawno nie ma

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane