Jesteś tutaj:Kultura Biblioteka Pokoleń
piątek, 06 marca 2020 13:33

Biblioteka Pokoleń

  mn
Biblioteka Pokoleń zdjęcie nadesłane

Seniorzy to ważne dla Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna grono odbiorców. To oni są największą grupą odwiedzającą gnieźnieńską książnicę. Dla nich także instytucja cały czas poszerza swoją ofertę. Projekt „Biblioteki pokoleń” całkiem naturalnie wpisuje się w ten program.

Seniorzy potrzebują kontaktu z młodszymi. Wspólne rozmowy i aktywności budują ważne dla obu stron relacje. Osobom starszym pozawalają poczuć się ważnym elementem pokoleniowej piramidy, zdobyć dodatkową motywację do działania, utrzymać dobrą kondycję i zdrowie. Dla młodych to z kolei szansa na poznanie życiowego doświadczenia seniorów, zyskują także ważnych arbitrów dla swoich działań. Juniorzy i seniorzy to dwa pokolenia, które w przestrzeni bibliotecznej mogą ze sobą współgrać. Właśnie taki cel przyświeca projektowi „Biblioteka Pokoleń”, realizowanej pod patronatem Cała Polska czyta dzieciom.

Wiele inicjatyw realizowanych przez Bibliotekę już ma międzypokoleniowy charakter. Na czytelnicze spotkania w gnieźnieńskich domach pomocy bibliotekarze zapraszali kilkukrotnie uczniów i harcerzy, którzy prezentowali tam swoje aktorskie talenty. Z kolei projekt „Dwukierunkowa do czytania – książka na telefon” - dofinansowany z programu Seniorzy w Akcji - współtworzą wolontariusze obu pokoleń. Zaś poranki czytelnicze „Poczytajki” jednoczą na swoich spotkaniach całe rodziny, także dziadków. Biblioteka współpracuje z Gnieźnieńskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, a ostatnio z Gnieźnieńskim Klubem Seniora, który odwiedza raz w miesiącu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane