Jesteś tutaj:Kultura Wystawa „Potęga Symbolu” na 610-lecie bitwy
środa, 15 lipca 2020 12:27

Wystawa „Potęga Symbolu” na 610-lecie bitwy

 

Z okazji obchodzonej dzisiaj 610. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, w Miejskim Ośrodku Kultury została otwarta okolicznościowa wystawa poświęcona m.in. wyjątkowemu dziełu Jana Matejki.

15 lipca w Miejskim Ośrodku Kultury otwarta została ekspozycja, opowiadająca o tym, jak to 610 lat temu Polska i Litwa stanęły ramię w ramię w walce z krzyżacką potęgą. Była to największa bitwa średniowiecznej Europy, a jej historia stała się narodowym mitem pomagającym Polakom w najcięższych chwilach czasów zaborów.

„Potęga Symbolu” to wystawa opowiadająca o historii i legendzie. O najsłynniejszym obrazie Jana Matejki, o losach płótna ściśle związanego z losami Ojczyzny. Wystawa powstała z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury, by uczcić rocznicę, ale również by przypomnieć chwałę oręża i polsko-litewskie braterstwo broni. Na kilku planszach ekspozycji można zapoznać się z ciekawymi wątkami, nierzadko pomijanymi w podręcznikach szkolnych. Wystawa będzie czynna w godzinach otwarcia placówki do 10 sierpnia 2020 r.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane