Jesteś tutaj:Kultura Żydowskie pieśni bez słów – koncert Bastardy w Latarni na Wenei
wtorek, 28 lipca 2020 08:16

Żydowskie pieśni bez słów – koncert Bastardy w Latarni na Wenei

 
Żydowskie pieśni bez słów – koncert Bastardy w Latarni na Wenei zdjęcie nadesłane

Zapraszamy na niezwykły koncert wyjątkowej kapeli muzycznej. Bastarda Trio wystąpi już w najbliższy czwartek.

W ramach cyklu „Spotkania z tradycją świata” w Latarni na Wenei odbędzie się koncert Bastarda Trio. Zespół tworzą: Paweł Szamburski, Tomasz Pokrzywiński i Michał Górczyński. Już w czwartek 30 lipca o godz. 20.00 zagrają żydowskie pieśni bez słów – chasydzkie Niguny.

Paweł Szamburski (klarnet), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela) oraz Michał Górczyński (klarnet kontrabasowy) sięgają po mistyczne, żydowskie pieśni bez słów – chasydzkie Niguny. Rozwój Nigunów, które niejednokrotnie czerpały z lokalnych tradycji i wzorów muzycznych w kulturze chasydzkiej datuje się na XVIII wiek. To wyjątkowe modlitwy, za pomocą których w zbiorowym śpiewie i tańcu, w euforycznym uniesieniu chasydzi docierają do „komnaty Boga”. Bastarda czerpiąc głównie ze spuścizny dynastii Modrzyc, a także z muzykologicznych zbiorów Moshe Bieregowskiego odkrywa przed nami piękno żydowskich melodii, eksplorując i filtrując je przez unikatowy, ukształotowany już język zespołu. Sylabiczne pieśni chasydów pozwalają artystom na swobodną improwizację oraz bardzo osobistą, intymną formę wypowiedzi. Inspirująca jest dla Bastardy także wewnątrzmuzyczna, narracyjna siła Nigunów. Bez słów opowiadają one o radości i smutku, o życiu w pełnym spektrum doznań, stanowią niejako istotę chasydyzmu, który zawsze oscylował między oczekiwaniem na koniec świata, a radosną niemal ekstatyczną afirmacją życia. Mistyczne kompozycje tworzą przestrzeń, w której artyści poruszają się z ogromną swobodą, wielką klasą, wiedzą i wrażliwością tworząc nowatorskie, wybitne dzieło o niezwykłej sile i urodzie.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu LATOŚ NA WENEI! dofinansowanego ze środków Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2020"

W związku z sytuacją epidemiczną organizatorzy mogą wpuścić 150 osób. Na miejscu będą dostępne środki dezynfekujące.

1 komentarz

  • Link do komentarza Chasyd wtorek, 28 lipca 2020 11:47 napisane przez Chasyd

    Ale to będzie uczta muzyczna. Słoneczko będzie nam powolutku zachodziło za widnokręgiem a klarnecik będzie nucił cichuteńko Bogu modlitwę dziękczynną !

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane