Jesteś tutaj:Kultura Czytelniczy piknik w Dolinie Pojednania za nami
poniedziałek, 31 sierpnia 2020 14:25

Czytelniczy piknik w Dolinie Pojednania za nami

  mn
Czytelniczy piknik w Dolinie Pojednania za nami fot. Sebastian Uciński

W ostatnią sierpniową niedzielę, mieście królewskim, niepodzielnie królowała…książka i czytanie. Po raz drugi w Dolinie Pojednania w Gnieźnie odbył się Piknik Czytelniczy Biblioteki Publicznej MiastaGniezna. Tym razem pod hasłem "Królewskie Gniezno Czyta". 

To był piknik udany pod każdym względem – także pogodowym! Przez 5 godzin przez Dolinę przewinęło się w sumie pół tysiąca osób. Na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji okołoksiążkowych - spotkania autorskie, spektakle gwarowe i teatralne, warsztaty animacyjne, zabawy harcerskie i animacyjne, opowieści z walizki i z dalekiej Japonii, magia literatury oraz inne magiczne sztuczki.

Piknik był też okazją, żeby podziękować Czytelnikom Biblioteki za ich aktywność. Rozdano dyplomy dla Czytających Rodzin z Gniezna (w ramach akcji cała Polska czyta dzieciom). Biblioteka uhonorowała także małą Ambasadorkę Czytania – Zosię Wróblewską. Jedenastoletnia Zosia jest jak „jednoosobowa agencja reklamowa czytania” – swoją pasją „zaraża” innych. Piknik był też okazją, żeby poznać i posłuchać na żywo fantastycznych pisarek literatury dziecięcej. Odbyły się spotkania autorskie z Elizą Piotrowską, Agnieszkę Gadzińską (oraz całą ekipą Myszki Marcysi) i Justyną Bednarek, autorką między innymi „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek”, które są …lekturą szkolną – bardzo lubianą! Dlatego właśnie skarpetki dumnie powiewały nad Doliną Pojednania.

Fantastycznie zadziałała też literatura w wydaniu teatralnym – gwarowy Teatrzyk Dudula, Pan Walizką z walizką pełną opowieści, Teatrzyk Kamishibai, Teatr Terminus A Quo z „Lokomotywą” i „Wyprawą na Dziaberlaka”. Podczas Pikniku miał też finał konkursu na tytuł dla nowej książki Agnieszki Gadzińskiej – nagrodzonym też nagrody książkowe w konkursie na „Książkę bez tytułu” Agnieszki Gadzińskiej. A piknik, jak każda dobra książka,  miał też swój epilog.

O 18.00 na Placu przy pomniku św. Wojciecha odbył się wernisaż wystawy „Portrety Doriana” autorstwa Doriana Kaczmarka. Wystawę można oglądać przez najbliższe tygodnie – warto przekonać się, jak udało się literackich bohaterów przetłumaczyć na…fotografie. 

II Piknik Czytelniczy odbył się w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury. Część działań przeprowadzono z w ramach akcji „Nie biorę, nie piję…żyję” Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.

Autor fotografii: Sebastian Uciński
 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane