Jesteś tutaj:Kultura Zmarł Marceli Derengowski, malarz
wtorek, 12 stycznia 2021 15:28

Zmarł Marceli Derengowski, malarz

 
Marceli Derengowski Marceli Derengowski archiwum redakcji

Niezwykle smutna informacja dotarła do naszej redakcji we wtorkowe popołudnie - zmarł Marceli Derengowski, malarz i wyjątkowa postać gnieźnieńskiej kultury.

Rysunek, rzeźba, malarstwo olejne, akrylowe i akwarelowe - z tej twórczości artystycznej był znany wielu gnieźnianom Marceli Derengowski, za którą to działalność kulturalną wielokrotnie był wyróżniany. Poza tym, jako pedagog, przez wiele lat był związany z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Gnieźnie. 

Jeszcze we wrześniu 2020 roku w Starym Ratuszu odbyła się wystawa z okazji 90 urodzin oraz 75. rocznicy aktywności artystycznej. Wówczas twórca wspominał, że swój pierwszy obraz stworzył w 1945 roku, kiedy to podczas wycieczki do Warszawy, widząc zniszczoną stolicę, przelał swoje wrażenia w formie małego dzieła. Tych, przez kolejne dekady twórczości, było bardzo dużo - sam przyznał, że przez całe życie stworzył ponad tysiąc obrazów. Część z nich zaprezentował w sali wystawienniczej Starego Ratusza właśnie we wrześniu 2020 roku i o każdym mógł opowiadać wiele - od emocji, które nim kierowały po technikę, na którą się zdecydował przy jego tworzeniu.

W 1980 roku zainicjował w MOK-u powstanie Klubu Plastyka-Amatora, którym kierował do 1998 roku. Od 2000 roku tworzył swoje prace w konwencji abstrakcji figuratywnej. W pracy artystycznej znajdował, jak to sam określał, wypoczynek twórczy, a efektem jego nieustannego eksperymentowania było komponowanie poszczególnych cech jego prac - subtelności, przeźroczystości, czystości i lekkości. Obok swojego domu stworzył swojego czasu galerię artystyczną pn. ”Art Marcello Galeria”. Był osobą skromną, niezwykle otwartą na innych ludzi, a przy tym o wielkim sercu. 

Marceli Derengowski w swoim życiu został wyróżniony m.in. Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, a ostatnio - Medalem Koronacyjnym. Był członkiem Związku Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. 

Zmarł 12 stycznia 2021 roku w wieku 90 lat. Pogrzeb odbędzie się w piątek 15 stycznia o godzinie 13 na cmentarzu św. Piotra w Gnieźnie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane