Jesteś tutaj:Kultura Twórczość rzeźbiarska Mieczysława Najkowskiego na wystawie
czwartek, 20 maja 2021 13:16

Twórczość rzeźbiarska Mieczysława Najkowskiego na wystawie

  mn

W najbliższym czasie zostanie udostępniona do zwiedzania wystawa czasowa poświęcona twórczości rzeźbiarskiej Mieczysława Najkowskiego.

Wystawa znajduje się w oddziale Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach w młynie z Wierzenicy. Dostępna będzie dla zwiedzających od 21 maja do 30 września br.

Mieszka w Zdziechowie niedaleko Gniezna. Z początku górnik, przez długie lata pracownik kolei, a obecnie emeryt, rzeźbą zajmuje się amatorsko. Rzeźbi w drewnie, ostatnio próbuje też rzeźbić w rogu. Jest samoukiem, samodzielnie rozwijał warsztat i kompletował narzędzia.

W jego przydomowym warsztacie powstają rzeźby o tematyce, rodzajowej, symbolicznej, sakralnej, wiejskiej, przyrodniczej i innej. Przybierają formy pełnoplastycznych figur, płaskorzeźb, kompozycji łączonych z elementów rzeźby i naturalnie ukształtowanych fragmentów drewna.

Szczególnym wyrazem zdolności rzeźbiarskich Mieczysława Najkowskiego, w połączeniu z żyłką konstruktora, jest bożonarodzeniowa szopka z drewnianymi, ruchomymi figurkami, co roku wystawiana w kościele parafialnym w Zdziechowie. Imponujące dzieło ma charakter otwarty i co roku powiększa się jego program figuralny, obejmujący, oprócz Świętej Rodziny, Trzech Króli, pasterzy i bydlątek, panoramę postaci i grup zawodowych Zdziechowy. Zarówno szopkę, jak też inne prace Mieczysława Najkowskiego, będzie można oglądać od najbliższego piątku na naszej wystawie, na piętrze młyna z Wierzenicy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane