Jesteś tutaj:Kultura Łączy nas Chociszewski
czwartek, 14 października 2021 17:01

Łączy nas Chociszewski

  mn

Wyjątkowi goście zawitali w środę do Gniezna. Miasto odwiedzili uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Chełście – to tam urodził się Józef Chociszewski, patron jednej z gnieźnieńskich ulic i bohater bibliotecznego projektu „Biografie miasta”.

Patronuje on także Szkole w Chełście. Dlatego jej uczniowie na zaproszenie Biblioteki wzięli udział w warsztatach dziennikarsko-biograficznych dotyczących Chociszewskiego. I choć tę postać dobrze znają, to podczas warsztatów mieli okazję inaczej na nią spojrzeć – poprzez ludzi, którzy badają działalność Chociszewskiego i pielęgnują pamięć o nim.

Jako niezwykle płodnego i nowatorskiego wydawcę przedstawiła go Magdalena Karpińska z gnieźnieńskiej Biblioteki. Uczniowie mogli się dowiedzieć, że już ponad sto lat temu byli wydawcy i pisarze, którzy edukowali tak, by nauka była przyjemna - poprzez gry planszowe czy kładli nacisk na ilustracje w  książkach. Z kolei regionalistę i reportera Rafała Wichniewicza uczniowie mogli przepytać sami - wcielając się w dziennikarzy - na temat tego, jak wygląda historyczne śledztwo od kulis. Próbowano też pokryć białe plamy w biografii żony Józefa Chociszewskiego, Alodji. Bo Chociszewski działał z dużym wsparciem żony, z tym że pozostawała ona -
jak wiele kobiet w XIX wieku - w cieniu męża.

Na koniec Marta Karalus-Kuszczak z Domu Powstańca Wielkopolskiego wzięła na warsztat "bohaterstwo" - czym było w czasie powstania, a czym jest dzisiaj. Tą fantastyczną lekcją żywej historii zakończyła się wizyta w Starym Ratuszu w Gnieźnie, który jest partnerem Biblioteki w tym projekcie. Uczniowie z Chełstu przespacerowali się też gnieźnieńskimi śladami Józefa Chociszewskiego. Odwiedzili między innymi dom w głębi ulicy Chociszewskiego, w którym najprawdopodobniej małżeństwo spędziło dwie gnieźnieńskie dekady. Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna oraz Szkoła Podstawowa im. Józefa Chociszewskiego w Chełście podpisały również Deklarację Współpracy dotyczącą projektu. Warsztaty i spacer przeprowadzono w ramach projektu „Biografie miasta: Józef Chociszewski” z programu „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane