Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 06 czerwca 2022 12:07

Latarnia na Wenei rozpoczyna sezon - program na czerwiec

  mn
Latarnia na Wenei rozpoczyna sezon - program na czerwiec zdjęcie nadesłane / fot. Sebastian Uciński

Czasowy ośrodek kultury, który gości przez kilka letnich tygodni nad brzegiem Jeziora Jelonek, zaprasza do siebie na kolejny sezon przebiegający pod hasłem "Biennale na Wenecji!".

Latarnia na Wenei to plenerowy dom kultury prowadzony od 5 lat w sezonie letnim przez Stowarzyszenie Ośla Ławka i społeczników, przy jeziorze Jelonek zwanym Wenecją/Weneją. Miejsce to udostępniane jest Stowarzyszeniu za zgodą PWiK oraz Prezydenta Miasta Gniezna. Przez trzy miesiące poczynając od 17 czerwca w tym miejscu będą organizowane będą koncerty, warsztaty, spotkania autorskie dla mieszkanek i mieszkańców Gniezna w różnym wieku – każdy znajdzie coś dla siebie! Wszystkie wydarzenia są darmowe dzięki pozyskiwanym dofinansowaniom i odbywają się nie tylko w weekendy, ale także w tygodniu tworząc w ten sposób ciekawe wypełnienie oferty kulturalnej Gniezna. Obecnie na wysokości Latarni trwa rewitalizacja więc nie można dojść do tego miejsca od strony Pizzerii Wenecja, trzeba zejść z ulicy Jeziornej w dół, na wysokości skwerku z hamakami.

Tegoroczny sezon odbywać się będzie pod hasłem "Biennale na Wenecji"! To oczywiście nawiązanie do jednej z największych imprez artystycznych na świecie znanych jako Biennale we włoskiej Wenecji, przy której serce bije mocniej każdemu wielbicielowi sztuki. Włosi mają latarnie na weneckiej wyspie Murano świecącą na 30 km w głąb Adriatyku, my mamy swoją gnieźnieńską Latarnię pełną koncertów, warsztatów, wystaw, spotkań autorskich i innych wydarzeń świecących na całe miasto. Nasze gnieźnieńskie Biennale na Wenecji to wydarzenie interdyscyplinarne, łączące wiele dziedzin aktywności twórczej. W tym roku poza wydarzeniami stricte artystycznymi odwiedzający to miejsce mogą wypatrywać wtopionych w przestrzeń Latarni dzieł sztuki, instalacji, rzeźb i dekoracji oraz przygotowanych do nich opisów.

Poniżej publikujemy harmonogram na czerwiec z tłumaczeniem na ukraiński, ponieważ oferta skierowana jest także dla osób z Ukrainy.

Projekt "Biennale na Wenecji" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura - Interwencje. Edycja 2022" oraz z Budżetu Miasta Gniezna.

17.06 (piątek) godz. 19.00*
OTWARCIE LATARNI: Koncert zespołu SZKLANE OCZY
Відкриття Латарні: Рок-концерт SZKLANE OCZY

18.06 (sobota) godz. 17.00*
Warsztaty w konewce (dla dzieci od 7 lat)
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Майстер-клас з живопису (для дітей від 7 років)
Запис: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

godz. 19.00-22.00
SLAM POETYCKI – przyjdź i posłuchaj poezji
Zgłoś się i przeczytaj swoje wiersze: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Вечір поезії - Подавай заявку та прочитай свої вірші: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

19.06 (niedziela) godz. 18.00
CZILERA na Latarni – przyjdź ze znajomymi i odpocznij przy muzyczce
Тотальний чіл на Латарні – прийди з друзями та відпочинь під музику

21.06 (wtorek) godz. 18.00*
JOGA/Йога
zapisy/Запис:: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

22.06 (środa) godz. 19.00***
Spotkanie autorskie z Dorotą Masłowską
Авторська зустріч з Доротою Масловською

27 czerwca (poniedziałek) godz. 19.00**
KONCERT: Hizbut Jámm (muzyka transowa Afryki Zachodniej)
Концерт: Хізбут Джамм (західноафриканська музика)

28 czerwca (wtorek) godz. 18.00*
JOGA/Йога
zapisy/Запис: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

30.06 (czwartek) godz. 17.00*
Warsztaty w konewce (dla dzieci od 11 lat + młodzież + dorośli)
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Майстер-клас з живопису (для дітей від 11 років)
Запис: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

___

*Dofinansowano z budżetu Miasta Gniezna Królewskie Gniezno

**Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje. Edycja 2022

*** Wydarzenie współorganizowane z Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna