Jesteś tutaj:Kultura Elżbieta Dzikowska zawita do Gniezna
środa, 27 lipca 2022 07:59

Elżbieta Dzikowska zawita do Gniezna

 
Elżbieta Dzikowska zawita do Gniezna zdjęcie nadesłane

“Senior w podróży – spotkanie z Elżbietą Dzikowską” to wystrzałowa sierpniowa propozycja Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, o którą już pojawia się wiele pytań. Nic dziwnego – Elżbieta Dzikowska to kobieta-instytucja!

Co kojarzy nam się, gdy słyszymy to nazwisko? Przemierzała świat na długo przed tym zanim stało się to modne. Od lat fotografuje ludzi, miejsca, zabytki i pejzaże, jest również reżyserką i operatorką filmów dokumentalnych, autorką wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych, a także wystaw sztuki współczesnej. Znakomita podróżniczka przyszła na świat w 1937 r. w Międzyrzeczu Podlaskim, miejscu gdzie spotykały się różne kultury i wierzenia. Po wojnie ukończyła sinologię i historię sztuki. Pracując dla redakcji czasopisma „Kontynenty” zwiedziła całą Amerykę Południową. Była pierwszym polskim dziennikarzem piszącym o sztuce przedkolumbijskiej a także o sztuce współczesnej w Ameryce Łacińskiej.

Razem z Tonym Halikiem stworzyli najsłynniejszy polski duet podróżniczy. Ich telewizyjne programy dla wielu rodaków stały się prawdziwym oknem na świat, u szczytu popularności oglądało je nawet 18 milionów widzów. Tony Halik zmarł w 1998 roku.

Po jego śmierci Elżbieta Dzikowska zajęła się popularyzacją ciekawych miejsc w Polsce, realizowała również wystawy sztuki współczesnej. Od 2015 roku prowadzi program “Pieprz i Wanilia” na antenie TVN Biznes i Świat.

Jak wiecie, od początku czerwca w Gnieźnie gościła wystawa fotografii Elżbiety Dzikowskiej, której bohaterem był uśmiech – międzynarodowy język świata, zrozumiały dla wszystkich ludzi. Uśmiech, z którego słynie również bohaterka zorganizowanego z myślą o seniorach spotkania autorskiego, na które miejska książnica zapraszamy tak naprawdę każdego, kto zna i ceni Elżbietę Dzikowską albo też ma ochotę poznać ją bliżej.

Spotkanie poprowadzi Agata Ożarowska, znana w naszym mieście obieżyświatka, dzieląca z panią Elżbietą również pasje fotograficzne, zamiłowanie do dobrej herbaty i otwartość na świat. Spotkanie dwóch wagabund zagwarantuje i przybyłym na spotkanie widzom możliwość spotkania z szerokim światem!

Nie zapomnijcie zabrać gotówki, jeżeli będziecie chcieli zakupić książki Elżbiety Dzikowskiej i uzyskać na nich cenny autograf!

Spotkanie odbędzie się 14 sierpnia, o godz. 16:00 (w niedzielę) na Dziedzińcu Starego Ratusza, wstęp wolny – uwaga, nie ma wejściówek!

Współorganizatorami spotkania są: Miasto Gniezno oraz Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie – Stary Ratusz. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu “Laboratorium Słowa 2022” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane