Jesteś tutaj:Kultura Ogrody Matki Boskiej Zielnej w skansenie w Dziekanowicach
czwartek, 11 sierpnia 2022 08:15

Ogrody Matki Boskiej Zielnej w skansenie w Dziekanowicach

  mnopr

Wielkopolski Park Etnograficzny zaprasza na obchody święta, nawiązującego do tradycji ludowej. 

15 sierpnia - święto Wniebowzięcia (Zaśnięcia) Najświętszej Marii Panny, w tradycji ludowej przypada święto Matki Boskiej Zielnej. Zgodnie z legendą - po otwarciu grobu Matki Boskiej znaleziono w nim wonne kwiaty i zioła - w tradycji chrześcijańskiej piękny zapach to przymiot świętości. 

Wiejskie gospodynie zanosiły w tym dniu do kościoła w celu poświęcenia bukiety, do których wkładały zioła, kłosy zbóż, makówki, warzywa, owoce, kwiaty - różne płody rolne. Poniekąd na pamiątkę ziół i kwiatów w grobie Matki Boskiej, a także zgodnie z wierzeniami agrarnymi - jako ofiarę z pierwszych plonów i zabieg mający zabezpieczy dobre zbiory i pomyślność w gospodarstwie. W tym celu, poświęcone bukiety zawieszano w domach przy wejściu, wkładano za święte obrazy, zatykano w zagonki z kapustą itp.

W tym dniu, w Wielkopolskim Parku Etnograficznym, poświęcone zostaną bukiety w zabytkowym kościele (o godz. 12:00). Poza tym, na placu wiejskim oferowane będą zioła i ziołowe syropy, suszone i żywe rośliny, wyroby pszczelarskie i różne przetwory z owoców i warzyw.

Bilety wstępu:

15 zł – normalny
8 zł - ulgowy
wolny – dzieci do lat 7.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane