Jesteś tutaj:Kultura Memy na Rynku
niedziela, 07 czerwca 2015 17:12

Memy na Rynku

 

Na gnieźnieńskim Rynku można oglądać memy autorstwa Marty Frej. Wystawa jest jednym z pierwszych elementów rozpoczynającego się Królewskiego Festiwalu Artystycznego.

Memy to forma artystyczna, składająca się na obraz i tekst, która stała się bardzo popularna w internecie. Memy za pomocą ikonicznych obrazów w sposób ironiczny opisują rzeczywistość. Marta Frej wykorzystuję tę popularną formę tworząc za pośrednictwem zrobionych przez siebie zdjęć, bądź obrazów znalezionych z sieci własne memy komentujące różne sprawy społeczne.

Marta Frej to artystka pochodząca z Częstochowy. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W latach 2005 – 2009 była asystentką w pracowni rysunku i malarstwa prof. Marka Czajkowskiego łódzkiej uczelni. Malarka, animatorka kulturalna, prezeska Fundacji Kulturoholizm. Współzałożycielka Klubu Krytyki Politycznej w Częstochowie. Obecnie pracuje w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie. Do Gniezna zawitała po raz pierwszy by otworzyć z okazji KFA wystawę swoich memów. - Moje memy po raz pierwszy właśnie tutaj funkcjonują w przestrzeni publicznej. Mam nadzieję, że zmuszą one to myślenia, ale i przyniosą trochę radości – mówiła autorka.

Memy Marty Frej stały się bardzo popularne. Na rozgłosie zyskała tez sama autorka pokazując tym samym, że obraz i tekst może także stać się formą sztuki. Wybrane memy zaprezentowane na Rynku dotykają rożnych problemów społecznych i politycznych. Jednak wśród nich przeważały te zwracające uwagę na rolę i prawa kobiet. To właśnie kobieta jest główną bohaterką memów artystki. - W tamtym roku podczas KFA zaprezentowaliśmy wystawę „Sztuczne fiołki”, w tym jest to twórczość Marty Frej, która jest bliska naszym poglądom. Jej memy oprócz tej tematyki feministycznej opowiadają o problemie nierówności społecznych, czy roli kościoła - mówiła Kamila Kasprzak jedna z organizatorek wystawy.

Memy Marty Frej jeszcze przez dwa tygodnie będzie można oglądać na gnieźnieńskim rynku.

 

10 komentarzy

  • Link do komentarza 25latek poniedziałek, 08 czerwca 2015 19:22 napisane przez 25latek

    Maksym i Sztukateria - wasze odlotowe pomysły odchodzą w niebyt. Europa się budzi i nie potrzebujemy Waszych dziwactw, tęcz, memów i innych odchyleń od normalności. Gotujcie się w swoim sosie, a nam, normalnym ludziom dajcie normalnie żyć. Ze swoimi kaprysami i dziwactwami nie wychodźcie przed szereg, bo tylko wzbudzacie coraz większą litość.

  • Link do komentarza szczyt poniedziałek, 08 czerwca 2015 19:22 napisane przez szczyt

    Czy to już jest to ożywienie lub obudzenie ? Czy można już za takie nowinki dziękować nowemu dyrektorowi Pilakowi ?

  • Link do komentarza gnieźnianin poniedziałek, 08 czerwca 2015 16:56 napisane przez gnieźnianin

    Niestety w dalszym ciągu forsowane są przez osoby z UM organizujące KFA marne projekty Krytyki Politycznej. Jak widać zainteresowanie marne, żałosne, jak w przypadku wielu ich projektów. Niestety wszystko za pieniądze podatników forsowana twórczość nie mająca żadnych wartości. Pani Marcie Frej też trzeba było przecież zapłacić za przyjazd. Może warto promować bardziej patriotyczne postawy na takich kulturalnych przedsięwzięciach. Ktoś tam się jeszcze nie obudził w UM?
    A do redaktora: Może warto byłoby zapytać UM, jaki budżet był przeznaczony na tą wystawę.

  • Link do komentarza Maksym poniedziałek, 08 czerwca 2015 16:21 napisane przez Maksym

    Dlatego Gniezno będzie jeszcze długo miastem starców i osób wielce bogobojnych. Czy każda wystawa, która ma miejsce w Gnieźnie musi być związana z miastem, zabytkami i historycznym znaczeniem? Może pójdziecie trochę z duchem czasu, albo przejdziecie się na rynek zobaczyć i poczytać te memy? Może czegoś się dowiecie....
    "idiotyczne rysunki, na których nie wiadomo o co chodzi".... no cóż.......
    Niektórzy chcą żyć tylko przeszłością.

  • Link do komentarza Sztukateria poniedziałek, 08 czerwca 2015 15:20 napisane przez Sztukateria

    @Wojtek:
    "Dlaczego nie organizuje się wystaw, które rzeczywiście obrazują całokształt duchowego i materialnego dorobku społeczeństwa?" - Czy możliwe jest przedstawienie całokształtu dorobku społeczeństwa na jednej wystawie?

    "A co dają takie memy? " - Hmm, może pokazują, że w społeczeństwie są też ludzie, którzy nie uważają wydatków na współcześnie budowane obiekty sakralne za najważniejszą rzecz, które nie robią makijażu po to, żeby się przypodobać i nie mają wyrzutów sumienia, kiedy w gotowaniu i sprzątaniu nie są lepsze od ojców swoich dzieci.

    "Ulegamy jakiejść dziwnej metmorfozie " - co to jest "metmorfoza", a jeżeli chodziło o metamorfozę, to czy na pewno wiesz, co to słowo oznacza? Bo nie jest jasne, co w tym zdaniu miało oznaczać.

  • Link do komentarza miastowy poniedziałek, 08 czerwca 2015 13:56 napisane przez miastowy

    Wstyd, że Gniezna stać tylko na oszczercze wystawy o szpitalu lub idiotyczne rysunki, na których nie wiadomo o co chodzi. Jest sezon turystyczny, czy nie lepiej pomyśleć o wystawie zabytków gnieźnieńskich, które przedstawione na fotografiach zachęciłyby turystę, ale także może i miejscowych do dokładnego poznania naszej historii? Okazuje się, ze w Gnieźnie mieszkaja tysuiące ludzi, którzy nigdy nie zwiedzili katedry! Taka wystawa pomogłaby im może w podjęciu decyzji o spotkaniu z przewodnikiem, wejściu na wieżę itp. Jak bardzo potrzebne są imprezy krajoznawcze dla miejscowych mniech swiadczy fakt, ze gdy są organizowane jakieś doraźne zwiedzania czy to lokomotywowni czy np. przejażdżki pociągami, to gromadzą się tłumy ludzi! A te memy niech sobie krytyka polityczna ustawia w swoich siedzibach.

  • Link do komentarza rodzic poniedziałek, 08 czerwca 2015 12:31 napisane przez rodzic

    te płotki to to mi wyglądają na te same co powiat za Pilaka wystawy robił z budowy szpitala co jego nie zbudowali , może Pilak zabrał płotki do MOK i teraz ma na czym robić wystawy. To niebezpieczne jest a jak dziecko na rowerze nie zauważy siatki i wjedzie w taki płotek ?

  • Link do komentarza jadwiga poniedziałek, 08 czerwca 2015 12:09 napisane przez jadwiga

    ławek też nie ma,to czego oczekiwać

  • Link do komentarza Wojciech poniedziałek, 08 czerwca 2015 11:39 napisane przez Wojciech

    Jaki to ma cel? Jaki to ma związek z naszym miastem? Dlaczego nie organizuje się wystaw, które rzeczywiście obrazują całokształt duchowego i materialnego dorobku społeczeństwa? Dla normalnego człowieka każda wystawa, przedstawienie, konert etc. powinien czerpać z pewnych materialnych i duchowych wartości i zachęcać do dalszego rozwoju i brania przykładu. A co dają takie memy? Czy naprawdę nie mamy już nic wartościowego do pokazania? Ulegamy jakiejść dziwnej metmorfozie serwowanej nam przez rzekomo "postępowe" twory politycznej poprawności.

  • Link do komentarza Żenadus poniedziałek, 08 czerwca 2015 00:40 napisane przez Żenadus

    Czy królewskiego Gniezna nie stać na bardziej estetyczny sposób prezentacji, niż budowlane płotki? Żenujące....