Jesteś tutaj:Kultura Radio w głębi parku
poniedziałek, 08 czerwca 2015 13:03

Radio w głębi parku

 

W ciekawą wyprawę śladem ptasiego śpiewu udało się kilkunastu mieszkańców Gniezna, którzy w niedzielny poranek wybrali się do Parku Miejskiego.

Deszczowa i chłodna pogoda, która tego dnia zaskoczyła chyba wszystkich, akurat na czas spaceru uspokoiła się i pozwoliła na wsłuchanie się w „żywe” dźwięki naszego miasta. Jak się okazało, jest ich bardzo dużo, z czego wielu obecnych nie zdawało sobie sprawy.

W przeszło godzinną wyprawę pod hasłem "Ptasie Radio", w trakcie której można było poznać liczne gatunki ptaków przebywające na stałe lub tylko sezonowo w Parku Miejskim, wyruszyło kilkunastu śmiałków zaopatrzonych w lornetki i albumy z ptakami. Oprowadzała ich Agata Ożarowska-Nowicka, lider poznańskiej grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, która uzbrojona w dobry słuch oraz umiejętność rozróżniania ptasiej mowy, opowiadała o charakterystyce każdego śpiewającego tego ranka gatunku.

Prędko się więc okazało, że w Parku Miejskim im. gen. Władysława Andersa przebywają m.in. pełzacz ogrodowy, ziemba, strzyżyk, sikora bogatka, wilga, kapturka, szpak czy grzywacz. Udało się także wysłuchać dzięcioła oraz pierwiosnka, którego śpiew, jak można już z nazwy odgadnąć, zapowiada nadejście wiosny. Dzięki prezentacji zdjęć odsłuchiwanych akurat ptaków na tablecie, każdy mógł się im przyjrzeć z bliska, co było tego dnia utrudnione ze względu na gęstość drzew znajdujących się w parku. Uczestnicy, zwłaszcza najmłodsi, byli na zakończenie spotkania sprawdzani pod kątem zdobytej wiedzy i nagradzani pamiątkami dotyczącymi – rzecz jasna – ornitologii.

Wydarzenie odbywa się w ramach IV Królewskiego Festiwalu Artystycznego. Kolejna tego typu wyprawa, odbędzie się już w najbliższą niedzielę 14 czerwca, tym razem w Lesie Miejskim o godzinie 9:00. Grupa spotyka się na parkingu, na końcu ul. Witkowskiej przy Moto Barze. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane