Jesteś tutaj:Kultura Sukcesy gnieźnieńskiego slamera
poniedziałek, 08 czerwca 2015 20:14

Sukcesy gnieźnieńskiego slamera

 

Członek stowarzyszenia „Ośla Ławka” - Paweł Bąkowski z sukcesem uczestniczył w slamie poetyckim w ramach festiwalu „Poznań Poetów".

Gnieźnianin wygrał zmagania w stolicy Wielkopolski, gdzie został zauważony przez organizatorów lubelskiego festiwalu „Miasto Poezji”. Został zaproszony do Lublina i również tam wygrał zmagania w slamie poetyckim, stając w szranki z m. in. Jasiem Kapelą czy Konradem Górą.

Slam to forma spotkania, na której poeci-perfomerzy, w serii trzyminutowych rund prezentują swoją twórczość. Poza czasem, ograniczeni są zakazem używania instrumentów muzycznych i rekwizytów. O zwycięstwie w trybie głosowania decyduje publiczność, przy czym w Lublinie pierwszą rundę sędziowało grono akademików i krytyków. U podstaw slamu (wywodzącego się z Chicago lat 80.), leżała chęć odświeżenia poezji, wyrwania jej z murów akademii.

Paweł Bąkowski zadebiutował w listopadzie 2014 r. podczas I Slamu Poetyckiego im. Franciszka Rabelais w ramach festiwalu „Presteksty”, na którym zdobył pierwsze miejsce. W kolejnym gnieźnieńskim slamie, w kwietniu 2015 r., zwyciężył ponownie. Oba wydarzenia organizowało stowarzyszenie „Ośla Ławka”. Następnie wystartował w Poznaniu, jak sam przyznaje: - Charakter imprezy różnił się od gnieźnieńskich slamów. Była bardzo liczna publiczność, ponad 150 osób. Niesamowicie ważne było dla mnie wystąpienie poza Gnieznem i skonfrontowanie się z obcą widownią, na szczęście zostałem dobrze przyjęty i w dodatku zaproszony na lubelski festiwal, na którym miałem przyjemność spotkać się ze zwycięzcą pierwszego w Polsce slamu, z Jasiem Kapelą. Slam jest dla mnie doskonałą okazją prezentacji swoich tekstów, za każdym razem nieco innych, zmieniających się, bezpośrednio związanych z interpretacją i wypowiedzeniem.

Stowarzyszenia „Ośla Ławka” przygotowuje się do kolejnych wydarzeń poetyckich, wśród których z pewnością będzie także II Slam im. Franciszka Rabelais.

źródło: Stowarzyszenie "Ośla Ławka"

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane