Jesteś tutaj:Kultura Kolejne inicjatywy KFA
wtorek, 30 czerwca 2015 18:29

Kolejne inicjatywy KFA

 

Królewski Festiwal Artystyczny w tym roku przebiega w innej formie i trwa przez całe wakacje. Prezentujemy kolejne działania odbywające się w ramach festiwalu.

W Gnieźnie odbędzie się festiwal kultury Hip-Hop widniejący pod nazwą „Weekend Leniwych Kotów”, który zacznie się w piątek 3 lipca. Wydarzenie zacznie się o godzinie 19:00 na Rynku, a rozpocznie się zademonstrowaniem pięciu elementów hip-hopu przez Stowarzyszenie G15. – Będzie to forma raczej spontaniczna. Mamy zamiar pobudzić to miasto pod względem tanecznym i muzycznym. Pokażemy kulturę hip-hop w całej okazałości – mówił Marcin Ochotny ze Stowarzyszenia G15.

Kolejnego dnia, tj. 4 lipca będzie działo się jeszcze więcej. G15 od godziny 12:00 do 20:00 przy Teatrze Fredry oraz w Miejskim Ośrodku Kultury pokaże czym jest graffiti. – Nie każdy napis na murze to graffiti. Ta akcja będzie takim naszym sprzeciwem przeciwko bohomazom, które widnieją na murach. Chcemy pokazać, że graffiti to nie dewastacja, dlatego w porozumieniu z miastem będziemy malować ścianę przy ulicy Mickiewicza oraz tę w MOK-u. Graffiti zajmą się głównie osoby z Gniezna, Poznania, Wrześni i Witkowa. Podczas tego Graffiti Jamu będą także prowadzone warsztaty z tańca breakdance, które poprowadzą nauczyciele z Poznania. Będą to lekcje prowadzone od podstaw – przekazał Marcin Ochotny. Ostatnim elementem sobotniego wydarzenia będzie impreza taneczna, którą od godziny 21:00 w Centrum Kultury „Szuflada" poprowadzi DJ Mentalcut.

W niedzielę 5 lipca Stowarzyszenie G15 powtarza akcję sprzed roku. Od godziny 12:00 będzie można spotkać ich przed budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego. – Będziemy zachęcać ludzi do spontanicznego udziału w naszym pięcioboju hip-hopowym. Będą to luźne rozgrywki, w których mogą wziąć udział osoby znające tą kulturę, bądź nie – podsumował Marcin Ochotny.

Po raz kolejny Fundacja Europejskiego Dziedzictwa Europejskiego „Europejczyk” organizuje kurs muzyczny „Zagraj z mistrzem”. Uczestnikami kursu jest młodzież z całej Polski ze szkół i uczelni artystycznych, która pod okiem mistrzów muzyki będzie mogła z nimi wspólnie zagrać. Warsztaty nie będą jednak miały zamkniętego charakteru, bo 4 i 5 lipca muzycy zaprezentują swoje umiejętności mieszkańcom Gniezna. Pierwszy koncert odbędzie się w sobotę o godzinie 19:00 w Katedrze, drugi w niedzielę także o godzinie 19:00 na gnieźnieńskim Rynku.

Elżbieta Binkowska – artystka i pedagog w najbliższy weekend 3 lipca będzie chciała zaprezentować prace swoich uczniów, które zostały stworzone na przestrzeni wielu lat. Wernisaż odbędzie się na Rynku o godzinie 18:00. Będzie to wstęp do autorskiej akcji artystki, która będzie miała miejsce 12 lipca na rynku o godzinie 12:00.

„Produkcja we(ł)ny twórczej” to warsztaty, których głównych tematem jak sama nazwa mówi będzie inspiracja i natchnienie. - Wspólnie będziemy współpracować i snuć ta wenę. Zadamy sobie pytanie czym ona jest, komu jest dostępna, jak można po nią sięgnąć. Zajmiemy się tym zagadnieniem także w świetle ostatnich badań. Chciałabym podczas tych warsztatów wykorzystać swoją wiedzę na ten temat - mówi artystka. Do wzięcia udziału w tych warsztatach Elżbieta Binkowska zaprasza wszystkich, także osoby niesłyszące, bądź niedosłyszące.

Również 12 lipca od godziny 15:00 Gnieźnieński Fyrtel i Stowarzyszenie Ośla Ławka zapraszają do wzięcia udziału w kolejnej odsłonie akcji "Miasto Płonie". - Impreza ma upamiętnić szereg pożarów, które wydarzyły się w historii Gniezna, zwłaszcza ten z roku 1819, który strawił większość zabudowań, a po którym ulice miasta zostały wytyczone na nowo. My już po raz drugi muzycznie chcemy podpalić Gniezno w różnych częściach miasta, począwszy od ulicy Sobieskiego. W tych punktach odbędą się małe koncerty od muzyki akustycznej, przez rock, hip-hop, aż po muzykę klubową. Naszym marzeniem jest, aby w przyszłości muzycy sami wyszli na ulicę i muzyką upamiętniali te dni - mówił Jakub Dzionek jeden z organizatorów akcji. Więcej informacji odnośnie lokalizacji pojawiać będzie się na facebook'owym profilu Gnieźnieńskiego Fyrtla i Stowarzyszenia Ośla Ławka oraz stronie wydarzenia - Miasto Płonie.

Rynek pozostaje w centrum wydarzeń, a już od najbliższego poniedziałku, tj. 6 lipca zmieni swe oblicze. Pojawi się na nim tzw. "miejska plaża", oraz dział edukacyjno-kulturowy, na którym swój namiot będą miały Grupa Widowisk Historycznych "Comes", Królewska Szkoła Tańca, Gniezno na Szczudłach. Pojawi się także scena, na której odbywać będą się "Wieczory Otwartego Mikrofonu". 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane