Jesteś tutaj:Kultura Nadchodzi ósma Akademia Gitary
środa, 01 lipca 2015 11:53

Nadchodzi ósma Akademia Gitary

 

Akademia Gitary to największe takiego typu święto w Europie. Od kilku lat inauguracja tego wydarzenia odbywa się właśnie w Gnieźnie.

Festiwal rusza 14 sierpnia i potrwa do 6 września. Jak zwykle rozmieszczony zostanie w kilkunastu wielkopolskich miastach, w których zagrają światowe gwiazdy muzyki klasycznej. Pierwszy koncert w ramach Akademii Gitary odbędzie się w gnieźnieńskiej katedrze. – Muzyka wywodzi się z kościoła, więc katedra wpłynie na odbiór koncertu i na pewno będzie to niesamowite wydarzenie – mówił dyrektor festiwalu Michał Gołaś.

Pierwszego dnia festiwalu, tj. 14 sierpnia o godzinie 19:00 w katedrze zagrają czołowy polski gitarzysta klasyczny i gnieźnianin z pochodzenia – Łukasz Kuropaczewski oraz jeden z najsłynniejszych akordeonistów europejskich Richardo Galliano. Orkiestrą będzie dyrygował Krzesimir Dębski. – Chcemy otwierać się na nowa muzykę, na mieszanie gatunków. Muzyka klasyczna może się podobać. W katedrze gnieźnieńskiej zagra czołówka muzyków. Galliano wprowadził akordeon do muzyki jazzowej, dużo też czerpie z tej muzyki. Jest niezwykle wszechstronnym i inspirującym się różnymi gatunkami muzykiem. Dębski to bardzo znane nazwisko. Karierę rozpoczynał jako skrzypek jazzowy, a teraz jest kompozytorem, aranżerem, myślę, że wiele jego utworów znamy choćby z telewizji. Dzięki Łukaszowi Kuropaczewskiemu festiwal istnieje, to on zaprasza te wszystkie gwiazdy na Akademie Gitary. Jest to na pewno jedna z mocniejszych inauguracji – mówił.

To nie koniec Akademii Gitary w Gnieźnie. Kolejna jej odsłona będzie miała miejsce 22 sierpnia w Kościele Farnym o godzinie 19:00. Wtedy to swój recital da Gabriel Bianco. – To francuski gitarzysta klasyczny. Zdobywca wielu nagród, który uznanie zdobył na całym świecie – mówił dyrektor festiwalu. Na te dwa wydarzenia wstęp jest wolny.

Gniezno jest tylko jednym z miejsc, w którym odbywa się festiwal, bo to kilkadziesiąt wydarzeń w całym regionie wielkopolski. – Jest się czym zainteresować, bo artyści zaproszeni w tym roku to znane nazwiska. Chociażby nasza tegoroczna gwiazda festiwalu Gerardo Núñez, który zagra 22 sierpnia w Auli UAM w Poznaniu. To mistrz flamenco, który jest jednym z uczniów Paco de Lucíi. To wielkie szczęście, że zagra on akurat u nas – mówił rzecznik prasowy festiwalu Piotr Firych.

Punktem kulminacyjnym jest happening gitarowy, który odbędzie się 30 sierpnia na Rynku w Poznaniu. Do udziału zaproszeni są wszyscy gitarzyści. Wspólnie zagrają utwór „Don’t worry, be happy” z repertuaru Bobby’ego McFerrina. Co ważne w ten dzień każdy kto zabierze ze sobą gitarę będzie mógł podróżować z przewoźnikiem Koleje Wielkopolskie do Poznania za darmo.

Większość koncertów w ramach festiwalu są darmowe, ale Akademia Gitary po raz kolejny włącza się w akcję „Paczka”. W tym celu podczas festiwalu będą odbywały się zbiórki charytatywne, a pieniądze w nich zebrane pomogą najbiedniejszym.

Więcej informacji i dokładniejszy plan festiwalu dostępny jest na stronie internetowej: Akademia Gitary.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane