czwartek, 02 lipca 2015 11:19

Na trzeciej zmianie

 

Wielkopolskie Zakłady Obuwia "Polania" to historia znana każdemu rodowitemu gnieźnianinowi. Władysław Nielipiński we współpracy z Bogusławem Biegowskim w fotografii zapisali jej fragment.

„Trzecia zmiana” to wystawa fotografii wyżej wspomnianych autorów, którzy na zdjęciach dokonują upamiętnienia tego miejsca. „Polania” była jednym z większych zakładów obuwniczych w Polsce. Została otwarta w roku 1968 przy ulicy 22 lipca (dziś ul. Gdańska) i zatrudniała w najlepszym okresie ponad 4 tysiące osób. Czyniło to ją największym zakładem produkcyjnym w Gnieźnie. Jej upadek zaczął się w 1989 roku wraz ze zmianami gospodarczymi. Ostatecznie zakład został zamknięty w roku 2002.

Niewątpliwie jednak – co zresztą podkreślali autorzy – historia tej fabryki na stałe wpisała się w dzieje naszego miasta. Zdjęcia Nielipińskiego w tym kontekście trzeba więc traktować jako dokumentację, reportaż. – Nasze miasto bazuje na starej historii, jako Gnieźnie i siedzibie władców Polski. Bardzo często nie mówimy w ogóle o tym, że to miasto budowali, tworzyli po prostu zwykli ludzie. Chciałbym, żeby ta wystawa była czynnikiem do dyskusji na temat przemysłu gnieźnieńskiego teraz i obecnie. Gniezno w drugiej połowie XX wieku było jednym z ważniejszych ośrodków przemysłu lekkiego w Polsce – mówił Władysław Nielipiński.

Wernisaż miał być pretekstem do rozmowy także o współczesnych problemach naszego miasta. Polania to puste hale z maszynami i eksponatami. Tu potrzeba tylko impulsu, żeby stworzyć na przykład izbę muzealną – mówił. Podkreślał, że wystawę „Trzecia zmiana” można by poszerzyć o pamiątki jakie pozostały po zakładzie.

„Polania” to nie tylko zakład obuwniczy, bo to właśnie też tam działał „Głos załogi” – gazeta zakładowa, w której pracował między innymi obecny na wystawie Krzysztof Szymoniak i Zdzisław Stoltman. Ten pierwszy podkreślał, że same roczniki gazety zakładowej są ogromną historią „Polanii”. Przy zakładzie działał także Foto-Klub „Format”. To on wykształcił wielu fotografów, działających do dziś.

Głos w tej dyskusji zabrał także współautor wystawy – Bogusław Biegowski, który był odpowiedzialny za wywoływanie zdjęć. – Warto pamiętać o niedalekiej przeszłości. Gniezno jest znane ze swojej historii, ale teraz nie przyjeżdżam po to by je zwiedzać, tylko dlatego, że tu są moi przyjaciele. Historia jest ważna, ale równie ważne, a może istotniejsze jest to, co dzieje się teraz – mówił.

Wystawa stała się impulsem do wspomnień, a także rozważaniu o przyszłości. Być może stanie się ona zaczynem do poszerzania tej wiedzy. Fotografie z cyklu „Trzecia zmiana” można oglądać do 20 sierpnia w filii Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane