Jesteś tutaj:Kultura Wydarzenia w przestrzeni miejskiej
czwartek, 13 sierpnia 2015 12:09

Wydarzenia w przestrzeni miejskiej

 

Królewski Festiwal Artystyczny w tym roku trwa przez cały okres wakacyjny. Przed nami wystawa fotografii oraz Festiwal Grajków Ulicznych.

KFA to okazja do bliższych spotkań z kulturą. Ostatnio propagowane jest hasło Gniezno – Miasto Królów, a jak wiadomo tam gdzie królewski dwór, tam i musi być muzyka. Nawiązując do tej tradycji wędrownych muzyków trubadurów, minstreli po raz pierwszy w naszym mieście odbędzie się Festiwal Grajków Ulicznych „Po drodze”. – Chcieliśmy, żeby w festiwalu wzięli udział, którzy faktycznie na co dzień grają na ulicy. Zaprosiliśmy marcepana Dzierzgowskiego, Mareckiego i legendę ulicznego grania z Łodzi Janusza Cybull Skwira – mówił pomysłodawca Jarek Mixer Mikołajczyk.

Festiwal potrwa dwa dni – 22 i 23 sierpnia. Podczas niego na ulicach Gniezna będzie można spotkać zaproszonych muzyków, które swoje koncerty będą dawać od godziny 12:00 do 18:00 w różnych punktach miasta. Wieczorami dadzą koncerty na Rynku.

W niedzielę 23 sierpnia o godzinie 20:00 na Rynku zagra Gabriel Fleszar i zespół Zagrali i Poszli. – Fleszar jest znany bardziej z takiego utworu jak „Kroplą deszczu”, ale zaczynał on grać na ulicy. Dlatego z ogromna przyjemnością przyjął zaproszenie na ten festiwal – mówił.

To nie koniec inicjatyw w ramach KFA, bo ich częścią jest także wystawa „Kamienice z duszą”, w której wezmą udział cztery fotografki. Jak sama nazwa mówi, głównym tematem prac będą gnieźnieńskie kamienice, często zaniedbane, ale posiadające niesamowity klimat i historię. – Mamy wyznaczone kamienice, które znajdują się na trzech ulicach: na ulicy Wyszyńskiego, 3 Maja i Rzeźnickiej. Tam powstały nasze wizje i koncepcje, w których wystąpią modelki. Dusza w kamienicy to właśnie ta modelka na architektonicznym tle. Chcemy pokazywać te piękne miejsca, nowe obiekty, które istnieją w naszym mieście – mówiła pomysłodawczyni projektu Agata Słomian.

Oprócz niej w projekcie weźmie udział Hania Krych, Beata Jeżak, Agata Gocał. Efekty ich pracy będzie można oglądać 28 sierpnia o godzinie 18:00 na gnieźnieńskim Rynku.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane