Jesteś tutaj:Kultura Dąbrówka przybędzie do Gniezna
wtorek, 22 września 2015 10:34

Dąbrówka przybędzie do Gniezna

 

Centrum Kultury „Scena to dziwna”, Starostwo Powiatowe i Circus Ferus zapraszają na „Przybycie Dąbrówki do Mieszka”, która pojawi się w Gnieźnie już 25 września.

W czerwcu w naszym mieście odbywały się Postrzyżyny, kiedy to przygotowano inscenizację, w której główną rolę odgrywał książę Mieszko. Kolejna takiego typu inicjatywa, będzie skupiała się na zaślubinach Dąbrówki z pierwszym historycznym polskim księciem. – W przyszłym roku będziemy obchodzić 1050 rocznicę Chrztu Polski i chcemy by te wydarzenia wpłynęły na świadomość mieszkańców i przypomniały pewne fakty. Mieszko I jest władcą, który zbudował nasze państwo. Ten przyjazd księżniczki czeskiej, czyli sojusz z Czechami, który w konsekwencji doprowadził do chrztu Polski w roku 996, chcemy zademonstrować w inscenizacji – mówił Robert Gaweł członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego.

25 września o godzinie 12.00 spod Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki wyruszy korowód przyszłej księżnej. W korowodzie wezmą udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Gniezna. – Korowód, który szedł 1050 lat temu był barwny i potężny. My zrobimy coś podobnego, ale wykorzystamy do niego konie mechaniczne – motory, które mają pojemność 300 cm – mówił Kazimierz Kubów z Centrum Kultury eSTeDe. Barwny korowód przejdzie ulicami: Łubieńskiego, Dąbrówki, Wyszyńskiego, Jana Pawła II, Sienkiewicza, Chrobrego na Rynek.

Około godziny 12.20 mieszkańcy Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego będą mogli uczestniczyć w spektaklu przygotowanym przez poznański Teatr Circus Ferus. – Chcemy pokazać Dąbrówkę nie tylko jako postać historyczną, ale kobietę z krwi i kości – mówił Jakub Kapral z Circus Ferus. Teatr zorganizuje także warsztaty dla młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki. Jak zapowiedzieli wszyscy organizatorzy, wydarzenie ma być głośne i barwne, ale też w pewien sposób nawiązujące do tego, co działo się setki lat temu w Pierwszej Stolicy Polski.
 

5 komentarzy

 • Link do komentarza szczepan czwartek, 24 września 2015 23:59 napisane przez szczepan

  Circus ferus - to mi się podoba! http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/3852323,circus-ferus-kolesie-szukali-pracy-u-prezydenta-jaskowiaka-zdjecia,id,t.html?cookie=1
  ale nie wszystko jest na poziomie i muszą chłopcy trochę się jeszcze podszkolić. Szczególnie w dobrym wychowaniu.

 • Link do komentarza bogusław czwartek, 24 września 2015 22:23 napisane przez bogusław

  Kto odpowiada za zaproszenie teatru Cirkus Ferus?
  Włodarze miasta Gniezno powinni być też mecenasami kultury, bo spektakl Przybycie Dąbrówki do Gniezna to wydarzenie kulturalne. Czy Cirkus Ferus to odpowiednia grupa? Robią bardzo kontrowersyjne przedstawienia.

 • Link do komentarza Promyczek środa, 23 września 2015 09:25 napisane przez Promyczek

  krypa@ temu Panu kapelusz przyrósł do głowy :) Uważa, że chroni pod nim swoje dobra intelektualne :)))

 • Link do komentarza krypa wtorek, 22 września 2015 12:32 napisane przez krypa

  Orzeł w koronie a kapelusz na głowie, trochę nie pasuje ta stylizacja.

 • Link do komentarza wilk piątek, 11 września 2015 23:02 napisane przez wilk

  A ja bym chciał by Dąbrówka i Mieszko mieli wreszcie okazały pomnik w Pierwszej Stolicy !!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane