piątek, 11 września 2015 17:03

Zabytki w Starostwie

 

Dokumentalną, ale przy tym wyjątkową wystawę zdjęć, otwarto w piątek w holu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

Wydarzenie inaugurowało jednocześnie rozpoczęcie gnieźnieńskiej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. W pomieszczeniach urzędu ustawione zostały gabloty, w których prezentowane są zdjęcia detali architektonicznych, znajdujących się w gnieźnieńskiej Katedrze.

- Wystawę przygotowało Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie i ma ona za zadanie zainteresować współczesnego widza światem średniowiecznej symboliki, która zawarta jest w dekoracji rzeźbiarskiej katedry. Świątynia sama w sobie pochodzi z XIV wieku i ta dekoracja stanowi unikat w skali kraju. Zabytki prezentowane na wystawie, pozwalają wniknąć nam w świat wyobrażeń człowieka średniowiecznego - mówił Tomasz Janiak z MPPP w Gnieźnie. Dodatkową wartość tego zespołu zabytkowego podnosi fakt, iż mimo wielu przebudów i zmian, jakie przechodziła katedra, zachowały się one w bardzo dobrym stanie. Z fotograficznego punktu widzenia zdjęcia stanowią bardzo dobry przykład artystycznej dokumentacji detali architektonicznych, które często są bardzo małe i nie zawsze dostrzegalne przez zwiedzających świątynię.

- Postanowiliśmy włączyć się w organizację przedsięwzięcia, jakim bez wątpienia są Europejskie Dni Dziedzictwa i na prośbę dyrektora Muzeum, udostępniliśmy na dwa tygodnie pomieszczenia Starostwa Powiatowego. Sądzę, że będzie to z korzyścią dla przestrzeni urzędniczej, a zwłaszcza dla osób, które przybywają do starostwa i będą mogli zapoznać się z tą wystawą - przyznała starosta Beata Tarczyńska.

To dopiero początek gnieźnieńskiej edycji wydarzenia. Już w najbliższy poniedziałek otwarta zostanie wystawa „Szlakiem Przestrzeni Miejskiej”, której prace wystawione są (a właściwie przyklejone) do witryn sklepowych na ul. Tumskiej i B. Chrobrego. Zdjęcia już wiszą, dlatego można się z nimi zapoznawać, gdyż prezentują zupełnie inne spojrzenie na Gniezno, którego już nie ma, a które zachowało się jedynie na archiwalnych zdjęciach czy pocztówkach.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane