Jesteś tutaj:Kultura Wspominali zapomniane dziedzictwo
poniedziałek, 21 września 2015 11:04

Wspominali zapomniane dziedzictwo

 

Europejski Dzień Narodowego obchodzony w tym roku pod hasłem „Utracone dziedzictwo” był doskonałą okazją wybrać się do Muzeum Początków Państwa Polskiego.

MPPP przygotowało na tę okazje specjalne wystawy – światło dzienne ujrzały dotąd niepokazywane eksponaty, a pracownicy muzeum każdemu chętnemu zwiedzającemu przybliżali los tych przedmiotów.

Po wejściu do muzeum goście stykali się z wystawą czasową „Ukazać ocalone”, na której zaprezentowane zostały przedmioty użytkowe – maszyny do pisania, maszyny do szycia, żelazka oraz zestaw butelek po wyrobach Wytwórni Wódek i Likierów Bolesława Kasprowicza. Przedmioty te stanowią niewielką część zbiorów MPPP i mają za sobą już stuletnią historię. Wystawa miała uświadomić zwiedzającym, że w swoich domach często posiadają przedmioty, które są cennym źródłem historii. Była tez pretekstem do rozważań o przygotowywanej w MPPP wystawie pod nazwą „Gniezno. Stąd do przeszłości”.

Specjalnie na Europejskie Dni Dziedzictwa MPPP przygotowało swoistą podróż w trzeci wymiar – wszystko dzięki aplikacji mobilnej. Zwiedzający mogli w wymiarze 3D zobaczyć średniowieczny gród, a pracownicy pomagali umiejscowić dawne tereny do współczesnej topografii Gniezna.

Jedna z najistotniejszych wystaw była kolekcja portretów podarowanych przez Leona Chełmickiego-Tyszkiewicza ostatniego właściciela majątku Żydowo,o której szerzej pisaliśmy w osobnym artykule -  Kolekcja portretów. Portrety oraz dwa krajobrazy Żydowa kilkadziesiąt lat przeleżały zapomniane i uznane za niepotrzebne. Jest to jednak cenne źródło informacji o regionie i historii oddające ducha epoki.  Najstarszy z portretów pochodzi z 1730 roku, najmłodszy z 1979.

Oprócz tego dostępne były wszystkie wystawy stałe czy czasowe Muzeum Początków Państwa Polskiego, po których oprowadzali pracownicy muzeum.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Promyczek wtorek, 22 września 2015 09:40 napisane przez Promyczek

    "Europejski Dzień Narodowego" przez moment wydawało mi się, że chodzi o Stadion. No ale nie da się tak szybko przenieść Stadionu z Warszawki do Gniezna... :))

  • Link do komentarza senior poniedziałek, 21 września 2015 11:37 napisane przez senior

    Marzy mi sie wystawa starych pamiątek będących w rękach gnieźnian. Nawet taki mały konkurs, kto posiada najstarszą pamiątkę? Jestem pewien, że taka wystawa odpowiednio zareklamowana przyciągnęła by wielu mieszkańców. Pamiętam wystawę starych fotografii, około 20 lat temu. Była naprawdę interesująca.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane