Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 21 września 2015 11:04

Wspominali zapomniane dziedzictwo

 

Europejski Dzień Narodowego obchodzony w tym roku pod hasłem „Utracone dziedzictwo” był doskonałą okazją wybrać się do Muzeum Początków Państwa Polskiego.

MPPP przygotowało na tę okazje specjalne wystawy – światło dzienne ujrzały dotąd niepokazywane eksponaty, a pracownicy muzeum każdemu chętnemu zwiedzającemu przybliżali los tych przedmiotów.

Po wejściu do muzeum goście stykali się z wystawą czasową „Ukazać ocalone”, na której zaprezentowane zostały przedmioty użytkowe – maszyny do pisania, maszyny do szycia, żelazka oraz zestaw butelek po wyrobach Wytwórni Wódek i Likierów Bolesława Kasprowicza. Przedmioty te stanowią niewielką część zbiorów MPPP i mają za sobą już stuletnią historię. Wystawa miała uświadomić zwiedzającym, że w swoich domach często posiadają przedmioty, które są cennym źródłem historii. Była tez pretekstem do rozważań o przygotowywanej w MPPP wystawie pod nazwą „Gniezno. Stąd do przeszłości”.

Specjalnie na Europejskie Dni Dziedzictwa MPPP przygotowało swoistą podróż w trzeci wymiar – wszystko dzięki aplikacji mobilnej. Zwiedzający mogli w wymiarze 3D zobaczyć średniowieczny gród, a pracownicy pomagali umiejscowić dawne tereny do współczesnej topografii Gniezna.

Jedna z najistotniejszych wystaw była kolekcja portretów podarowanych przez Leona Chełmickiego-Tyszkiewicza ostatniego właściciela majątku Żydowo,o której szerzej pisaliśmy w osobnym artykule -  Kolekcja portretów. Portrety oraz dwa krajobrazy Żydowa kilkadziesiąt lat przeleżały zapomniane i uznane za niepotrzebne. Jest to jednak cenne źródło informacji o regionie i historii oddające ducha epoki.  Najstarszy z portretów pochodzi z 1730 roku, najmłodszy z 1979.

Oprócz tego dostępne były wszystkie wystawy stałe czy czasowe Muzeum Początków Państwa Polskiego, po których oprowadzali pracownicy muzeum.

Galeria

2 komentarzy