poniedziałek, 21 września 2015 19:21

Spacer po zapomnianym Gnieźnie

 

Wielu mieszkańców miasta nawet nie zdaje sobie sprawy, jak wiele obiektów istotnych dla historii Gniezna nie przetrwało próby czasu. Wraz z MPPP można było odkryć te miejsca na nowo.

Spacerownik po Gnieźnie to inicjatywa Muzeum Początków Państwa Polskiego, zorganizowana w ramach Europejskiego Dnia Dziedzictwa Narodowego, przebiegającego w tym roku pod hasłem „Utracone dziedzictwo”. W ramach akcji przez godzinę spora liczba chętnych zwiedzała Gniezno szlakiem nieistniejących zabytków.  Wycieczka zaczęła się przy obecnym dworcu PKP, przed którym Jakub Magrian i Marta Karalus-Kuszczak prezentowali historię i zdjęcia starego, przedwojennego dworca.  Nieopodal dworca istnieje Park im. T. Kościuszki i to tam umiejscowiony był chociażby pomnik cesarza Fryderyka III.

Interesującą historią owiane jest także miejsce, w którym obecnie stoi budynek straży pożarnej. To tam do II wojny światowej istniał cmentarz żydowski. Dziś już tylko tablica na budynku straży informuje o jego obecności w tym miejscu. Również spora liczba budynków koszar wojskowych przy ulicy Sobieskiego i Chrobrego nie przetrwało w pierwotnym stanie do czasów współczesnych. Fotografie i historia opowiedziana przez Jakuba Magriana pokazała słuchaczom, jakie były losy jednostki.

Pracownicy muzeum opowiedzieli jeszcze o nieistniejącym już hotelu Bristol, który umiejscowiony był w miejscu obecnego Teatru Fredry. Wspomniano także o najmłodszym obiekcie z listy zabytków, których już nie ma - o banku PKO, który 15 lat temu zyskał nowocześniejszą formę. Wspominany by także pomnik wojny francusko-pruskiej, który mieścił się przy kościele garnizonowym. Tego obiektu nie zniszczył czas – rozprawili się z nim sami gnieźnianie. Podobny los spotkał fontannę Źródełko Trojga Dzieci, która umiejscowiona była na ulicy Dąbrówki. Pęd komunikacyjny sprawił, że fontanna w tym miejscu przeszkadzała rozwojowi motoryzacji. Przy poszerzaniu ulicy fontanna została zlikwidowana, niestety nie pomyślano wtedy, żeby po prostu przenieś ją w inne miejsce. Ponad godzinny spacer zakończył się przy ulicy Mieszka I. Tam do 1939 roku stała synagoga, która w trakcie okupacji niemieckiej zniknęła z krajobrazu miasta.

To nie koniec inicjatyw przygotowanych przez Muzeum Początków Państwa Polskiego. Mieszkańcy i turyści mogą wziąć udział w queście tropem nieistniejących zabytków. Karta do gry dostępna jest w MPPP, Teatrze Fredry, MOK-u, Bibliotece Publicznej i w Centrum Informacji Turystycznej. Zapraszamy do udziału!

6 komentarzy

 • Link do komentarza rrt wtorek, 22 września 2015 09:57 napisane przez rrt

  Dobrze by było gdyby do tego artykułu były załączone fotki pokazujące miejsca kiedyś i dzisiaj. Radnego dobrze znamy i nie musimy jego ciągle oglądać na fotkach, chyba że ktoś się pomylił i tytuł miał brzmieć "spacer po Gnieźnie z radnym"

 • Link do komentarza Promyczek wtorek, 22 września 2015 09:29 napisane przez Promyczek

  A tych fotek nie można by umieścić gdzieś na lokalnym portalu? Myślę, że wiele osób chętnie by sobie pooglądało stare Gniezno. Nie każdy ma czas i możliwości żeby biegać za przewodnikiem....

 • Link do komentarza Magda poniedziałek, 21 września 2015 22:04 napisane przez Magda

  Mimo, że jestem Gnieźnianką, dużo się dowiedziałam z relacji przewodników o nieistniejących już zabytkach. Świetna sprawa.

 • Link do komentarza wyborca poniedziałek, 21 września 2015 20:34 napisane przez wyborca

  @ juziu - Który to radny? Ten przystojniak w niebieskim krawacie? jego często pokazują we wszystkich lokalnych gazetach.

 • Link do komentarza juziu poniedziałek, 21 września 2015 20:07 napisane przez juziu

  Sprawa fajna ale zdjęcia raczej przedstawiają tylko grupę ludzi w tym radnego który raczej zapomnianym nie jest a przynajmniej większość zdjęć nie pozwala jego zapomnieć

 • Link do komentarza prosport poniedziałek, 21 września 2015 19:56 napisane przez prosport

  Bardzo prosimy o powtórkę imprezy! Nie dalismy rady wrócic na czas.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane