Jesteś tutaj:Kultura O podróży na drugi brzeg
wtorek, 22 września 2015 12:45

O podróży na drugi brzeg

 

Daniela Zybalanka-Jaśko ma już na swoim koncie kilka tomików poezji. W poniedziałek 21 września miała miejsce promocja jej szóstego tomiku poezji „Drugi Brzeg”.

Daniela Zybalanka-Jaśko od prawie czterdziestu lat związana jest z Teatrem Fredry, gdzie tworzy kreacje artystyczne zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym. Aktorstwo jest jej niewątpliwą pasją, nie inaczej jest z poezją, którą zadebiutowała w 1964 roku na łamach miesięcznika „Warmia i Mazury”. Na swoim koncie ma kilka tomików poezji, które wydaje od 1993 roku. Wśród nich są: „Pożegnanie z materią”, Wianek z cierni”, „Szukanie świata”, „Kwiaty we mgle” i „Moje pojednanie”. Jej wiersze pojawiały się także w prasie codziennej i czasopismach kulturalnych.

Podczas spotkania autorskiego wspomagały ją Natalia Braciszewska-Kijak, która odpowiadała za warstwę muzyczną oraz Michalina Rodak – aktora gnieźnieńskiego teatru, która przeczytała kilka wierszy autorki z różnych tomików poezji. Daniela Zybalanka-Jaśko retrospektywnie podeszła do recytowania swej twórczości. W swoim wystąpieniu przybliżyła wiersze z tomu „Moje pojednanie”, „Szukanie świata”, „Wianek z cierni” oraz najnowszego „Drugi brzeg”.

W swojej twórczości dużo miejsca poświęca tematyce wiary. Tytułowy drugi brzeg jest także zapytaniem o życie po śmierci. Autorka niejednokrotnie w swych wierszach kłóci się z Bogiem, zwłaszcza po trudnych dla niej życiowych doświadczeniach, by ostatecznie się z nim pogodzić. Wiele z jej utworów kierowanych jest do zmarłego męża i siostry, przepełnione są rozpaczą i tęsknotą. Emocje, życie prywatne, a także zawodowe wyrzuca z siebie za pośrednictwem swojej twórczości. Daniela Zybalanka-Jaśko nie unika także tematów społecznych, czy lokalnych, które także znajdują swoje miejsce w jej tomiku. Spotkanie autorskie zakończyła utworem właśnie o Gnieźnie. Tom poezji „Drugi brzeg” można zakupić w gnieźnieńskich księgarniach.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane