wtorek, 13 października 2015 20:00

Będą rozmawiać o... zabawkach

 

W dniach 18 - 20 października w Muzeum Początków Państwa Polskiego odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa o dziecięcych zabawkach.

Konferencja pn. „Lalka, konik, klocki, miś pluszowy… zabawki dziecięce poprzez wieki” odbędzie się w dniach 18-20 października w siedzibie Muzeum przy ul. Kostrzewskiego 1 w Gnieźnie. Trzydniowa sesja, skupiająca wybitnych naukowców z całej Polski, dotyczyć będzie historii zabaw i zabawek dziecięcych. Specjaliści, wychodząc od tytułowej lalki, dotrą w swych rozważaniach aż do współczesnych atrybutów dzieciństwa.

W ramach konferencji odbędą się także specjalnie na tę okazję przygotowane warsztaty dla najmłodszych. W ich trakcie będzie można m.in. samodzielnie wykonać lalkę. Warsztaty przygotowane zostaną przez Dział Edukacji MPPP w Gnieźnie. W tym czasie w Muzeum będzie możliwość obejrzenia wystawy poświęconej lalkom na przestrzeni wieków.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do gmachu Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Rozpoczęcie konferencji – już w najbliższą niedzielę 18 października o godz. 18:00.

Zajęcia dla dzieci trwać będą od poniedziałku 19 października do środy 21 października. W sprawie warsztatów prosimy o kontakt telefoniczny z pracownikami Działu Edukacji (tel. 61 426 46 41 w. 221)

Konferencja zorganizowana została w ramach jednego z najbardziej prestiżowych projektów badawczych w Polsce – OPUS 4, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki.

Zobacz: PROGRAM KONFERENCJI

4 komentarzy

 • Link do komentarza Mirosława środa, 14 października 2015 10:31 napisane przez Mirosława

  Ad. promyczek - pewnie, ze mozna by taką wystawę zorganizować, ale kto jeszcze posiada takie stare zabawki? Bo masz rację, dzisiejsze chińskie na ogół badziewie, często bez gustu są wprawdzie takze zabawkami, ale w nich nie ma ani serca, ani "duszy" ani przede wszystkim smaku i często estetyki.

 • Link do komentarza Promyczek środa, 14 października 2015 08:20 napisane przez Promyczek

  Mirosława@ A jakby tak zrobić wystawę właśnie takich starych domków dla lalek, mebelków kuchennych i łazienkowych pomysłu naszych mam i ojców? Właśnie takich robionych z sercem i z utęsknieniem oczekiwanych pod choinką i przy innych okazjach :)). Współczesne plastikowe badziewie nie wchodzi w grę!

 • Link do komentarza Mirosława środa, 14 października 2015 00:13 napisane przez Mirosława

  Bardzo lubiłam w dzieciństwie zabawki. Ulubione moje zabawki to były mebelki dla lalek, a szczególnie małe wózeczki z lalkami w tych mebelkach. Od gwiazdora dostałam jednego razu drewnianą kuchenkę, taką szafkę, stolik i krzesełka. Innego razu były to mebelki do pokoju. tatuś wykonał coś w rodzaju domku, w srodku wytapetowane i byłam zachwycona. Ale jednego razu poszliśmy do znajomych i ich córka w moim wieku miała prawdziwy domek dla lalek. Był dach, okna z firankami, ściany i w ogóle był piękny. Nie to, co mój. Byłam przeszczęśliwa, że mogłam się bawić takimi zabawkami. Już potem mój domek nigdy mnie tak nie zachwycał. To nie to, co dzisiaj. Można wybierać i przebierać, tylko kasa potrzebna, ale rodzice na zabawki dla swoich pociech zawsze pieniądze znajdą. To takie moje miłe wspomnienia z lat dziecinnych.

 • Link do komentarza Qmaty wtorek, 13 października 2015 21:16 napisane przez Qmaty

  Brzmi interesująco. Czy będą jakieś zabawki z Gniezna w gablotach?:)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane