Wydrukuj tę stronę
środa, 28 października 2015 10:51

Z Brazylii do Polski

 

W Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna we wtorek 27 października odbyło się spotkanie z autorką i ilustratorką książek dla dzieci – Elizą Piotrowską. 

Eliza Piotrowska – autorka i ilustratorka książek dla dzieci, znana z serii o „Cioci Jadzi”. Oprócz tego absolwentka poznańskiej historii sztuki, tłumaczka języka włoskiego i poetka. Od kilkunastu lat przebywa poza granicami Polski – najpierw mieszkała we Włoszech, a teraz na spotkanie w gnieźnieńskiej bibliotece przyjechała aż z Brazylii. Ta wiadomość szczególnie zafascynowała uczniów szkoły podstawowej i już na samym wstępnie zarzucili autorkę pytaniami o życie na innym kontynencie.

Jednak Eliza Piotrowska przyjechała do Gniezna przede wszystkim po to, aby opowiedzieć o pisaniu i swoich książkach. Autorka już sama nie wie ile ich powstało, ale liczba ta oscyluje wokół siedemdziesięciu pozycji. Do tego dochodzą jeszcze książki przez nią zilustrowane i przetłumaczone. - Większość pisarzy i poetów piszących dla dzieci twierdzi, że jest trudniej pisać dla dzieci niż dorosłych. Na pewno robi się to inaczej. Pisanie dla dzieci jest dla mnie powracaniem do własnego dzieciństwa, osobiście dla mnie bardzo szczęśliwego i to jest ogromna przyjemność, ale też stres, bo jest to pewna forma, którą trzeba okiełznać - mówiła autorka. 

Podczas spotkania w bibliotece, oprócz anegdotek związanych z pobytem w Brazylii, autorka opowiedziała o swoich książkach, przede wszystkim o serii z ciocią Jadzią. Są to książki szczególnie jej bliskie, bo opowiadają o niej i jej bratanicy. Eliza Piotrowska chciała też porozmawiać z dziećmi o ważnych wartościach takich jak patriotyzm, tolerancja, czy po prostu inność. - Mnie przede wszystkim interesuje człowiek. Moje pisanie jest pewnym rodzajem pretekstu dotarcia do człowieka i ten młody odbiorca interesuje mnie często dużo bardziej, ponieważ jest prawdziwszy, szczery, odważny, ale też ryzykowny, który powie to, co myśli. Jestem tu po to, by opowiedzieć im o pisaniu, ale też ich wysłuchać - mówiła Eliza Piotrowska. 

Historie Cioci Jadzi i jej bratanicy są mniej lub bardziej prawdziwe, choć każda z tych historii jest trochę podkolorowana, aby jeszcze bardziej zaciekawić młodego czytelnika. - Dzieci bardzo lubią historie o tym jak ciocia Jadzia i Oliwia lubią się bać, dlatego postanowiły wspólnie obejrzeć horrory. Całą rozrywkę psuje narzeczony Jadzi - Zenek Pieluszka - mówiąc, że to wszystko jest nieprawdziwe. Dlatego postanowiły go wystraszyć, ale wyszedł z tego odwrotny skutek. Wydaje mi się, że lepiej jest pisać takie historie z życia wzięte. U mnie się nie pojawiają żadne wróżki, to są codzienne sprawy. Ja sama będąc dzieckiem lubiłam takie proste historie, a nie przekoloryzowane, one jakoś mnie nie przekonywały - mówiła. 

Eliza Piotrowska mimo, że ma na swoim koncie kilkadziesiąt napisanych książek dla dzieci, to jednak niebawem będzie debiutować jako autorka prozy dla dorosłych czytelników. W przyszłym roku nakładem wydawnictwa Media Rodzina ma ukazać się jej kolejna książka. - Rok 2016 jest rokiem szczególnym, jeśli chodzi o relacje polskie i brazylijskie, bo jest to rok Polski w Brazylii. Moja książka będzie o trzech różnych kulturach, w których przyszło mi żyć, o różnych mentalnościach i światach - polskim, włoskim, w którym mieszkałam kilkanaście lat i brazylijskim, w którym żyje od pięciu lat. To są różne światy, ja się w nich przeglądam jak w lustrze i przez to chce uświadomić czytelnikom, że kraj bardzo nas kształtuje. Dopiero jak wyjedziemy możemy to zobaczyć w pełni. Ciężko określić gatunek tej książki, bo są tam wątki autobiograficzne, historyczne, kulturowe. To jest książka o tym, że z jednej strony te miejsca, w których jesteśmy są bardzo ważne, a z drugiej strony to najważniejsze miejsce jest w nas. Zdarza mi się pisać o Polsce w sposób nie zawsze przyjemny, ale nie jest to z mojej strony oskarżenie, bo ja sama jestem Polką i pisze to również dla siebie o o sobie. W jakiś sposób przez tą książkę spróbuje to przełamać - mówiła Eliza Piotrowska. 
 

Galeria