Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 02 listopada 2015 12:34

Znajdź czas na sztukę!

 

Muzeum Początków Państwa Polskiego zaprasza na nową wystawę „Sztuka i Czas”, na której zaprezentuje przykłady twórczości 19 artystów i artystek – o często bardzo odmiennej ekspresji – działających od współczesności po wiek XIX, a także autorów dziś już anonimowych, sprzed dwustu i więcej lat.

Wystawa „Sztuka i czas” to prezentacja wybranych dzieł sztuki ze zbiorów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – kolekcji powstającej od połowy lat 70. XX w. Na ekspozycję składa się 66 prac z zakresu malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby oraz tkaniny artystycznej – tematycznie i pod względem formy bardzo różnorodnych.

Najstarsze i najmłodsze z prezentowanych dzieł dzieli ponad 300 lat. Mimo że wystawa „Sztuka i czas” porusza wiele wątków, do jej zwiedzania nie jest potrzebna znajomość historii sztuki. Tytułowy „czas” nie odnosi się do chęci uczynienia z niej przeglądu o charakterze historycznym. Wiadomo, każde dzieło sztuki jest swoistym znakiem czasu, w jakim powstało. Tytuł wystawy należy jednak traktować metaforycznie. 

Ekspozycja ta jest w swoim podstawowym wymiarze propozycją spotkania z obrazami i innymi formami twórczości, poświęcenia im kilku chwil. W obrębie wystawy wyróżnić można cztery „czasy” – sztuki, skojarzeń, portretu, artysty. To kategorie umowne. Eksponaty „czekają” na wrażliwość i wyobraźnię zwiedzających.

Dużą satysfakcją dla zespołu pracowników MPPP jest możliwość ponownego zaprezentowania dwóch imponujących rozmachem wykonania tkanin artystycznych – gobelinu Urszuli Plewki-Schmidt z 2000 r. oraz – szczególnie – Kompozycji monumentalnej Magdaleny Abakanowicz. Kompozycja to zachwycająca swą „rzeźbiarską” formą i skalą (120 m kw.) czteroelementowa tkanina wykonana w latach 1973-1975 specjalnie do wnętrza naszego muzeum, oryginalnie stanowiąca instalację przestrzenną prezentowaną tu od 1978 do 2009 r. Prace obu artystek są dominantą wystawy, wprowadzając w porządek czasu sztuki.

6 listopada, godz. 12:00 – wernisaż wystawy

7 listopada – „Dzień z wystawą”, w programie warsztaty, działania w przestrzeni wystawy, oprowadzanie kuratorskie, „plakato-branie”.

6 listopada 2015 – 28 lutego 2016 - wystawa

 

Szczegóły: www.mppp.pl

Bądź na bieżąco: https://www.facebook.com/events/1688104684745535/