Jesteś tutaj:Kultura W muzeum o architekturze sakralnej
środa, 25 listopada 2015 15:58

W muzeum o architekturze sakralnej

 
MPPP MPPP fot. Magdalena Wardęcka

W Muzeum Początków Państwa Polskiego rozpoczęła się czwarta ogólnopolska konferencja naukowa, dotycząca architektury sakralnej.

Architektura sakralna w początkach państwa polskiego (X – połowa XIII w.) to konferencja naukowa, która potrwa od 25 do 27 listopada. Jest to cykl spotkań zainicjowanych w roku 2003 przez Tomasza Janiaka z Muzeum Początków Państwa Polskiego. W trakcie, kilkudziesięciu prelegentów zaprezentuje swoje wnioski i najnowsze badania. – Architektura sakralna bez wątpienia jest istotna dla początków państwa polskiego, a także jest elementem kultury polskiej. Zbliżająca się 1050 rocznica chrztu polski jest wpasowała się w znaczenie tych wykładów. Mamy poza tym nadzieję, że te wykłady przyczynią się do poszerzania wiedzy wśród prelegentów – mówił dyrektor MPPP Michał Bogacki.

Znaczenie i poznanie architektury sakralnej wymaga nieraz od badaczy wielu lat pracy i weryfikowania swoich wniosków z historią. Przedstawione referaty niejednokrotnie mają wymiar nowatorski. Pierwszymi prelegentami, którzy otworzyli czwartą Ogólnopolską Konferencję Naukową byli profesor doktor habilitowany Zbigniew Pianowski oraz doktor Janusz Firlet, którzy zajęli się tematem „Familia ecclesiae na grodzie krakowskim i praskim”.

Konferencje naukowe mają charakter otwarty. Zainteresowani tematem Gnieźnianie mogą pojawić się na wykładach, których program dostępy jest tutaj: Konferencja 2015

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane