Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 30 listopada 2015 16:18

Podsumowano projekt Ostatnia Mila

 
Podsumowano projekt Ostatnia Mila Podsumowano projekt Ostatnia Mila fot. Magdalena Wardęcka

Ostatnia Mila to projekt, który zakładał integrację osób wykluczonych kulturowo – osoby niepełnosprawne, bezdomne, czy osadzone.

Przez trzy miesiące od sierpnia do listopada trwała realizacja projektu Ostatnia Mila, na który Miasto Gniezno otrzymało dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury. Przez ten czas dla osób niepełnosprawnych, bezdomnych lub osadzonych odbywały się warsztaty z różnych dziedzin kulturalnych. – Były warsztaty tanga, teatralne, aktorskie, taneczne, czy filmowe. Genialni instruktorzy oraz koordynatorzy się w to włączyli. Dzięki nim udało się zrealizować ten projekt. Najważniejsze, że uczestnicy projektu byli zadowoleni i chcieli w nim uczestniczyć – mówił Wiktor Koliński z Urzędu Miasta Gniezna.

Podsumowanie projektu rozpoczęło się od krótkiej inscenizacji teatralnej, która podsumowała zajęcia prowadzone przez Andrzeja Malickiego. – Prowadziłem warsztaty w Środowiskowym Domu Pomocy „Dom Tęcza” oraz warsztaty z osobami bezdomnymi w Ośrodku „Pomocna przystań”. Były to wyjątkowe warsztaty, bo uczestnicy były chętne do współpracy. Zwłaszcza miło zaskoczyły mnie warsztaty z bezdomnymi. Teatr zawsze działa tu i teraz. Warsztaty polegały na twórczym rozwoju wyobraźni. Tu nie ma kostiumów, scenografii, kreacji aktorskiej. Chciałem, żeby byli sobą i działali w grupie. Dla mnie nowym doświadczeniem była praca z bezdomnymi. Sądziłem, że może trudno się będzie do nich przebić, a wcale tak nie było. Współpracowało się wspaniale, a oni sami przed sobą się odkrywali – mówił.

W Środowiskowym Domu Pomocy „Dom Tęcza” prowadzone były zajęcia filmowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. – Z uczestnikami warsztatów przygotowaliśmy pewnego rodzaju reportaż z tego co się dzieje w Środowiskowym Domu Pomocy „Dom Tęcza”. Uczestnicy mieli możliwość poznania technik kamerowania. Do tego przygotowali własne wypowiedzi do filmu, który został pokazany, dzięki czemu widownia ma okazję zobaczyć zwykły dzień pracy w tym środowiskowym domu – mówił Michał Mocek terapeuta zajęciowy w Środowiskowym Domu Pomocy „Dom Tęcza”.

Nie zapomniano również o osobach osadzonych w Zakładzie Karnym w Gębarzewie, tam Sergiusz Krysiak ze Stowarzyszenia G15 prowadził warsztaty hip-hopowe. – Warsztaty obejmowały sferę taneczną oraz rapową, czyli rytmika i muzykalność związana z poezją. Te zajęcia miały na celu poszerzenie świadomości kulturalnej i artystycznej osadzonych, chcieliśmy też pokazać, że oni mogą w ten sposób się jednoczyć. Osadzeni byli bardzo zaangażowanie, również poza zajęciami, prosili o materiały i chcieli rozmawiać o kulturze hip-hop. Byłem bardzo mile zaskoczony tymi warsztatami. Uczestnicy byli w różnej grupie wiekowej, a osoby naprawdę chciały brać w nich udział. To był krótki czas, ale ten cały projekt i jego podsumowanie niesie za sobą coś więcej – mówił.

Uczestnicy warsztatów a także instruktorzy zgodnie stwierdzali, że było warto. Było to widać po pełnej sali Miejskiego Ośrodka Kultury i pozytywnych emocjach jakie towarzyszyły podsumowaniu projektu Ostatnia Mila.

Galeria