Jesteś tutaj:Kultura Kulturalne podsumowanie 2015 roku
środa, 30 grudnia 2015 12:42

Kulturalne podsumowanie 2015 roku

 
Kulturalne podsumowanie roku 2015 Kulturalne podsumowanie roku 2015 fot. Magdalena Wardęcka

Pierwsza Stolica Polski w roku 2015 była bogata w różnorakie inicjatywy kulturalne. Podsumowaliśmy je i wyłoniliśmy z nich te najciekawsze.

Styczeń to przede wszystkim noworoczne operetki, na których zaprezentował się Teatr Muzyczny z Poznania, chór Dzwon, czy Orkiestra Reprezentacji Sił Powietrznych z Poznania, która dla gnieźnian wykonała kolędy. Styczeń to także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która swój sztab po raz kolejny miała w Centrum Kultury Scena to Dziwna. W dniach od 14 do 16 stycznia zorganizowane zostały Dni Judaizmu. W ich ramach w Gnieźnie odbyły się konferencje naukowe, promocje książki, spotkania, a na zakończenie koncert zespołu Szir Aviv. Było to istotne spotkanie, które przypomniało także gnieźnieńska historię Żydów. Ważnym wydarzeniem pod względem dokumentalnym był także pokaz filmu Bogumiła Bieleckiego pt. „Spalenie katedry gnieźnieńskiej”, podczas której miała miejsce premiera książki o tej tematyce. W materiale zachowane są wypowiedzi świadków, pamiętających wkroczenie Armii Czerwonej do Gniezna w 1945 roku. Zainteresowanie filmem przerosło oczekiwania, gdyż projekcja zebrała pełną salę. Styczeń był koncertowym miesiącem. Centrum Kultury Szuflada, które w styczniu rozpoczynało trzeci miesiąc swej działalności po raz kolejny przygotowało dla gnieźnian interesujące wydarzenia. W styczniu wystąpił w niej niezwykły duet Jóga. Tymczasem restauracji Atelier zagrała istotna postać w historii polskiego bluesa – Sławek Wierzcholski, a w Klubie Muzycznym Młyn koncert dali ØRGANEK oraz VOO VOO. Natomiast Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprezentowało książkę Jarosława Grygucia pt. „Tysiąc lat temu w Gnieźnie", która jest kompatybilna z aplikacją mobilną 3D.

W lutym najistotniejszym wydarzeniem był szósty Konwent Fantastyki „Fantasmagoria”, który rozpoczął się 6 dnia tego miesiąca. Po raz kolejny organizatorzy zapewnili fanom fantastyki (i nie tylko) pokój gier, prelekcje i spotkania. Głównymi gośćmi konwentu byli bardzo poczytni autorzy fantastyki – Jakub Ćwiek i Aneta Jadowska. Z roku na rok „Fantasmagoria” przyciąga coraz większą liczbę uczestników. Teatr im. Aleksandra Fredry tymczasem dalej kontynuował swoje plany pod okiem nowej dyrekcji. Luty rozpoczął się dla nich kolejnym sukcesem, mianowicie dotacją z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Alicja - Twoje odbicie w lustrze”. Także w lutym prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz ogłosił zmiany na kulturalnej mapie Gniezna. Przede wszystkim na cały okres wakacyjny został rozszerzony Królewski Festiwal Artystyczny, który do tej pory trwał kilka dni. MPPP w Gnieźnie w lutym rozpoczęło cykl spotkań z artystami, których dzieła można było oglądać na wystawie czasowej „I Wystawa Plastyków Gnieźnieńskich XX wieku”. Grupa Unusual Events zorganizował w Klubie Muzycznym Młyn turniej Monopoly, który pokazał, że ta kultowa gra ciągle jest na topie.

Początek marca to sporo istotnych wydarzeń, przede wszystkim koncert Goorala i Hatbreakers w Szufladzie, Koncert Domowych Melodii w Klubie Muzycznym Młyn oraz premiera w Teatrze Fredry pt. „Zjednoczenie dwóch Korei”. To także kolejne odsłona cieszących się coraz większym powodzeniem dancingów z muzyką klubową w Restauracji Europejska. Stowarzyszenie Ośla Ławka zorganizowało w Klubie Lokomotywa sesje otwarte z muzyką elektroniczną, czyli swojego rodzaju Jam Session. Natomiast Klub Fantastyki „Fantasmagoria” zaprosił na spotkanie autorskie z gnieźnianinem z pochodzenia – Wojciechem Szydą, który w swej książce pt. „Sicco” na głównym planie stawia Gniezno i pewną autentyczna historię, która wydarzyła się w 1923 roku. W Klubie Lokomotywa zagościł bardzo interesujący projekt muzyczny 3moonboys, a także odbyła się w nim czwarta edycja „Flavy Pierwszej Stolicy” zorganizowanej przez G:15. W Lokomotywie Unusual Event zorganizował także Silent Disco, czyli imprezę taneczną w słuchawkach. W marcu nieprzerwanie wysoki poziom koncertowy trzyma Klub Muzyczny Młyn, który zorganizował występ grupy Lao Che. Natomiast Miejski Ośrodek Kultury podczas Królewskiego Salonu Sztuki wprowadził gnieźnian w irlandzkie rytmy. Końcówka marca to już przygotowania do świat Wielkanocnych, w których pomagało chociażby Centrum Kultury Scena to Dziwna organizując warsztaty wikliniarskie.

Kwiecień rozpoczął się „Dźwiękową mapą Gniezna” prowadzona przez Jagwigę Zimpel i zorganizowaną przez Muzeum Początków Państwa Polskiego. Istotnym wydarzeniem był także koncert Wojtka Mazolewskiego Quintet Polka w Klubie Muzycznym Młyn. Swoje urodziny obchodziło Stowarzyszenie G:15, które w swoich działaniach kultywuje kulturę hip-hop. Kwiecień to także zmiany dla Muzeum Początków Państwa Polskiego. Nowym dyrektorem został Michał Bogacki, który otworzył także wystawę czasową „Skarby Doliny Prosny”. W Centrum Kultury Szuflada odbyło się kilka interesujących wydarzeń, między innymi Slam Poetycki zorganizowany przez Stowarzyszenia Ośla Ławka oraz koncert grupy Henry David’s Gun. W Gnieźnie zagrała w kwietniu także grupa Lemon i po latach do miasta powrócił Przegląd Piosenki Religijnej „Adalbertus”. Wielkim sukcesem można nazywać ubiegłoroczny projekt „Muzeum mojego podwórka” zorganizowany przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, który w kwietniu został nagrodzony nagrodą Sybilla 2014 za Wydarzenie Muzealne Roku 2014 w kategorii edukacja. Pod koniec kwietnia gnieźnieński Rynek ponownie zapełnił się tancerzami z powodu Międzynarodowego Dnia Tańca, którego koordynatorem w Pierwszej Stolicy był Miejski Ośrodek Kultury.

Maj był bogaty w kulturalne wydarzenia. Trzy z nich były szczególnie ważne - Noc Muzeum, Dni Pary oraz Dni Miasta, które odbyły się w ten sam weekend w połowie marca. Dni Pary to przede wszystkim zwiedzanie gnieźnieńskiej Parowozowni i przypominanie jej bogatej historii. Nie mniejsze atrakcje czekały na uczestników Nocy Muzeum. Wielu gnieźnian czekało na Dni Gniezna, na których wystąpiła piosenkarka Margaret oraz zespół Afromental. Koncerty te na Rynek przyciągnęły tłumy mieszkańców. Majowy weekend od 14 do 17 maja to nie tylko te trzy istotne wydarzenia. W tym czasie 70-lecie swego istnienia obchodziła Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, która na tę okazję przygotowała specjalną wystawę oraz monografię. Ulicami miasta przeszła także tak zwana "Parada włoska" złożona z uczniów szkół, która co rok w ten sposób manifestuje swoją obecność. Niestety tak duże nagromadzenie wydarzeń w jednym czasie nie pozwoliło na kompromisy i często było trzeba zrezygnować z jednego interesującego wydarzenia, na rzecz innego. Pod koniec maja ruszył też szósty Festiwal Wyobraźni w Centrum Kultury eSTeDe, którego gwiazdą był Andrzej Sikorowski. Swoje święto mieli także studenci, którzy zorganizowali Juwenalia przy Instytucie Kultury Europejskiej, które niestety nie zostały odpowiednio wypromowane.

Czerwiec to miesiąc podsumowań przed wakacjami. W Miejskim Ośrodku Kultury sekcje plastyczne i artystyczne podsumowały rok swojej pracy. W czerwcu ruszył projekt "Don Kichot 400 lat później", a na gnieźnieńskim Rynku pojawiły się memy autorstwa Marty Frej. W MOK-u odbył się kolejny koncert z cyklu Spróbuj na Trzeźwo podczas którego wystąpił Mikser i Słoń, a w "Szufladzie" wystąpił Czesław Mozil. Stowarzyszenie Ośla Ławka zorganizowało kolejny pokaz mody ModeOn, a Teatr Fredry zaprezentował kolejną premierę pt. "Alicja. Pod żadnym pozorem nie idź tam", której towarzyszyły warsztaty i akcje plenerowe. Klub Fantastyki Fantasmagoria po raz kolejny zorganizował kolejną, bardzo udaną grę miejską, w której uczestnicy musieli znaleźć trop zaginionego dziedzica. W czerwcu zostały rozdane Kulturalne nagrody Miasta Gniezna "Króliki", które przyznane zostały po raz drugi w ramach rozpoczynającego się w tym miesiącu Królewskiego Festiwalu Artystycznego. Czas wakacyjny, który jest mniej intensywny koncertowo, dzięki przedłużonej formule KFA - miał być bogaty w różnorakie inicjatywy. Stopniowo organizatorzy odkrywali ich plan na najbliższe letnie miesiące. 

W lipcu Miejski Ośrodek Kultury w ramach KFA prezentował się na Rynku, zwłaszcza dzięki Królewskiej Szkole Tańca, w której gnieźnianie mogli nauczyć się podstawowych kroków. Swoje warsztaty z „Produkcji we(ł)ny twórczej" w ramach festiwalu poprowadziła także artystka - Elżbieta Binkowska. Miasto po raz kolejny zapłonęło muzyką dzięki inicjatywie "Miasto płonie". Podczas wakacji kulturalnego tempa nie zwalniała Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego organizując liczne warsztaty i wydarzenia. W lipcu o gnieźnianach nie zapominała "Szuflada", która zorganizowała koncerty i rozmaite wydarzenia kulturalne. Stowarzyszenie Ośla Ławka zaprosiło mieszkańców do wypoczynku na świeżym powietrzu organizując kolejny piknik miejski. Pod koniec miesiąca na rynku wystąpiła nietypowa formacja No Longer Music, która wśród mieszkańców wzbudziła duże zainteresowanie. Odbyła się też kolejna Koronacja Królewska, która przycinęła przede wszystkim swoim akcentem historycznym.

Sierpień to przede wszystkim Gamma Festival, która wpisała się w kulturalną mapę miasta i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Festiwal jest wyjątkowy nie tylko ze względu na muzykę, ale też całą otoczkę, na którą składają się wizualizację i scenografię. Niestety w tym roku Gamma została przerwana przez ulewę i z Parku Miejskiego przeniosła się do Klubu Lokomotywa. W Centrum Kultury Szuflada odbył się Festiwal Podróżniczy "Powsinoga", podczas którego prelegenci opowiedzieli o nietypowych miejscach na świecie, które udało im się zobaczyć. "Szuflada" zorganizowała na zewnątrz miejsce, w którym odbywały się koncerty, między innymi duetu Jóga, czy wokalistka Kari. Królewski Festiwal Artystyczny w sierpniu przebiegał pod znakiem teatrów. Na Rynku odbywały się warsztaty dla najmłodszych, a Gniezno odwiedził także Teatr Krzyk oraz Teatr Pomarańcze w Uchu na Skarpie Bez Kartki, którzy pokazali mieszkańcom jak wygląda teatr uliczny. W ramach KFA na rynku odbyły się koncerty z cyklu Muzykoza, czyli koncerty prezentujące różne rodzaje muzyki, które zorganizowane zostały przez Akademię Edukacji Kreatywnej wraz z Unusual Events. Sierpień był bardzo muzyczny, bo oprócz Muzykozy w Gnieźnie ponownie zagościł Festiwal Akademia Gitary, Międzynarodowe Spotkanie z Folklorem oraz Festiwal Grajków Ulicznych. Także gnieźnieński zespół BAPU wydał swoją płytę "Na przekór". Koniec sierpnia to jednak zakończenie KFA, które finiszowało koncertem zespołu Muchy i Luxtorpeda. 

Wrzesień to nowy sezon kulturalny, który rozpoczął się między innymi w MOK-u czy eSTeDe, które na najbliższy czas przygotowują szereg wernisaży i wydarzeń. W tym czasie ruszyły także zapisy do sekcji. Nowy sezon rozpoczął także Teatr Fredry, który startuje z projektem "Mea Culpa" i przygotowuje się do pierwszej premiery pt. "Nasze miasto". Muzeum Początków Państwa Polskiego rusza z wydarzeniem pt. 'Utracone dziedzictwo", które przypominało o historii Gniezna. Miejski Ośrodek Kultury organizuje gnieźnieńskie święto piwa MOKtoberfest, a kilka dni później w auli I Liceum Ogólnokształcącego swój koncert dał Marek Piekarczyk. We wrześniu odbyło się teatralne wydarzenie, przez niektórych uważane za kontrowersyjne, mianowicie "Przybycie Dąbrówki do Gniezna" przy współpracy z teatrem Circus Ferus.

W październiku w Gnieźnie ruszyła kolejna edycja festiwalu Preteksty, której celem było propagowanie czytelnictwa w mieście, poprzez spotkania, koncerty, warsztaty i konkursy. Do Gniezna zaproszono dwóch pisarzy - Jarka Wróblewskiego oraz Ziemowita Szczerka, którzy na spotkaniach w bardzo interesujący sposób opowiadali o swoich książkach. Niestety nie dopisała na nich frekwencja - preteksty domagają się wręcz zmiany, by ta inicjatywa nie upadła. Październik był za to bardzo dobrym i bogatym w wydarzenia miesiącem pod względem koncertowym. W Młynie ponownie zagrał Wojciech Mazolewski, w eSTeDe wystąpił Goran Ivanovic, w auli I LO zespół Dżem, a w Szufladzie między innymi Undertape, Hatbreakers i Natalia Przybysz. Koncerty te zgrywały się z pierwszymi urodzinami Centrum Kultury Szuflada. Teatr Fredry przygotowywał się w październiku do kolejnego istotnego projektu rezydencjalnego. Z Nowego Yorku do Gniezna przyjechał Joe Hendel, by zrealizować dla gnieźnieńskiego teatru sztukę o relacjach polsko-żydowskich. 

Listopad niezmiennie wiążę się z Festiwalem Filmów Amatorskich i Niezależnych Offeliada, która po raz dziewiąty została zorganizowana w Gnieźnie i co pokazuje ilość filmów nadesłanych na konkurs - cieszy się wzrastającą popularnością. Przez tydzień Gniezno stało się filmowe -  wydarzenia, warsztaty, prelekcje i koncerty - wszystko w ramach Offeliady. Listopad to także miesiąc, w którym wydarzyło się kilka innych, ważnych projektów. W Teatrze Fredry odbywa się unikatowy na Polską skalę projekt warsztatowy dla dzieci i młodzieży. Trwa także projekt "Blubrajmy na Fyrtlu", który przypomina o historii Gniezna w tym kontekście. Poza tym łączy kultury współczesne z tymi dawnymi, chociażby przez wspólny występ raperów i dudziarza - Artura Witczaka. Projekt ten ostatecznie przerodził się w Festiwal Fyrtel. Po przerwie powrócił Dyskusyjny Klub o Książce, który co miesiąc będzie spotykał się, by rozmawiać o konkretnej książce. W Gnieźnie zostało otwarte długo oczekiwane Muzeum Zabytków Kultury Technicznej. Listopad to także cała gama koncertów i imprez, między innymi przegląd młodych kapel w eSTeDe, koncert Jorgosa Skoliasa w MOK-u oraz występy Marceliny, Niemego Kina, czy Oslo Kill City w Centrum Kultury Szuflada. Unusual Events rozpoczął nową inicjatywę pod nazwą BrainOn, która co wtorek odbywa się w Pubie Dziupla. Natomiast Instytut Kultury Europejskiej wraz z MPPP organizuje interesujące spotkania dotyczące historii Gniezna pod nazwą Gnieźnieńskie Konserwatoria Historyczne. 

Grudzień kończy kulturalny rok 2015, ale w dobrym stylu. Najbardziej zapadającym w pamięci wydarzeniem był spektakl Teatru Usta Usta Republika pt. "Uczta", który był zdecydowanie jedną z najlepszych inicjatyw teatralnych w tym roku. Spektakl został pokazany w ramach Dni Sztuki Za(angażowanej). W Teatrze Fredry odbyła się premiera komedii o relacjach polsko-żydowskich - "Hotel pod Wesołym Karpiem", w reżyserii Joe Hendla. Grudzień to czas świąteczny, dlatego w ośrodkach i centrach kultury odbywały się rozmaite warsztaty świąteczne oraz konkursy. W Klubie Lokomotywa kontynuowana jest inicjatywa Stand-up'ów, a w Klubie Muzycznym Młyn zagrał Piotr Banach oraz Tabu. Centrum Kultury Szuflada spełniło muzyczne marzenie wielu gnieźnian zapraszając zespół Myslovitz. W restauracji Atelier zagrał świetny, toruński skład - Pled Zepchlim - grający covery formacji Led Zeppelin. 

Nie sposób wymienić wszystkich wydarzeń kulturalnych zorganizowanych w Gnieźnie, bo było ich całe mnóstwo. Nieprzerwanie w budowanie kulturalnej mapy Gniezna angażują się Miejski Ośrodek Kultury, Centrum Kultury eSTeDe, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, Teatr Fredry oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego wraz ze swoimi sekcjami, licznymi wystawami, koncertami i wydarzeniami, które promują inicjatywy oraz ludzi z kulturą związanych. Gnieźnieńskie kluby takie jak Lokomotywa, Młyn, Szuflada, czy Czill Klub organizują koncerty i wydarzenia, z pośród których każdy gnieźnianin znajdzie coś dla siebie. Ten rok to także liczne inicjatywy gnieźnieńskich klubów i stowarzyszeń – Stowarzyszenia Ośla Ławka, Unusual Events, Kolektywu Szajse Records, czy G15, które sprawiły, że rok 2015 był bogaty w niebanalne i wyjątkowe wydarzenia. W Gnieźnie odbyło się wiele koncertów, również z udziałem gwiazd polskiej muzyki.

Na szczególne wyróżnienie w tym roku zasługuje miejsce, które może ze spokojem używać słowa Centrum Kultury. Swoim bywalcom zapewnili całą masę niezwykłych i niezapomnianych koncertów, które odbywały się praktycznie co tydzień, często były darmowe, co umożliwiło gnieźnianom zapoznanie się z nową muzyką. Jest to miejsce, w którym oprócz koncertów dzieje się wiele ciekawych inicjatyw i wydarzeń, a jak zapewniają właściciele - dziać ma się jeszcze więcej. Mowa tutaj o Centrum Kultury "Szuflada", które w nadchodzącym, 2016 roku zaprasza między innymi na koncerty Goorala, czy Ani Rusowicz.

W Gnieźnie się dzieje. Niektóre wydarzenia są na wysokim poziomie, inne wymagają jeszcze dopracowań. Być może nie wszystkie gusta zostały zaspokojone, ale można śmiało stwierdzić, że każdy powinien wśród nich znaleźć coś dla siebie.

1 komentarz

  • Link do komentarza anki czwartek, 31 grudnia 2015 10:59 napisane przez anki

    Trochę faktycznie tego się nagromadziło. Ja sobie bym życzyła więcej takich koncertów na Rynku jak ten Luxtorpedy, czy Afromental. No i brawa dla Szuflady, bo w tym roku dali radę!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane