piątek, 11 marca 2016 17:49

Wystawa pod honorowym patronatem otwarta

 
Wystawa pod honorowym patronatem otwarta fot. Rafał Wichniewicz

Wystawa „Chrzest – św. Wojciech – Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna” została uroczyście otwarta 11 marca podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Wystawa, której kuratorem jest Tomasz Janiak z Muzeum Początków Państwa Polskiego, pokazuje niemal pięć wieków historii Gniezna, które od samego początku było uznane za serce rodzącego się państwa polskiego.

Wspólnie z Tomaszem Janiakiem oraz dyrektorem MPPP – Michałem Bogackim, wystawę otworzył także Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Prymas Polski Wojciech Polak.

Wystawa prezentuje Gniezno jako ośrodek stołeczny, religijny, polityczny oraz metropolitarny. Podzielona została na trzy zasadnicze części, której środkową stanowi rekonstrukcja w skali 1:1 rzutu rotundy gnieźnieńskiej – jednej z pierwszych budowli sakralnych na ziemiach polskich. Wystawa „Chrzest – św. Wojciech– Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna” to unikatowe eksponaty zgromadzone na tę okazje z różnych miejsc. Jeden z cenniejszych, który po blisko tysiącu latach ponownie wróci do Polski, zawita w MPPP 14 kwietnia. Mowa tutaj o Kodeksie Matyldy zwanym również Ordo Romanum. Oprócz tego w muzeum można podziwiać zabytki piśmiennictwa, które potwierdzają istotną rolę Gniezna.

2 komentarzy

  • Link do komentarza miejscowy niedziela, 13 marca 2016 21:11 napisane przez miejscowy

    Jedyna ranga tego zjazdu to wizyta prezydenta |Polski. Tego prezydenta!

  • Link do komentarza wilk niedziela, 13 marca 2016 02:37 napisane przez wilk

    Panie Prezydencie Andrzeju,jeszcze raz dziękuję za przybycie do Gniezna,Pierwszej Stolicy Polski i zapraszamy częściej,my Gnieźnianie z dziada pradziada !!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane