Jesteś tutaj:Kultura „Żonkile” w dzień rocznicy powstania
piątek, 15 kwietnia 2016 14:11

„Żonkile” w dzień rocznicy powstania

 
Konferencja MOK Konferencja MOK fot. Magdalena Wardęcka

19 kwietnia przypada 73. rocznica powstania w getcie warszawskim.  Po raz czwarty Muzeum Żydów Polskich organizuje akcję społeczno-edukacyjną  „Żonkile”.

W tym roku także Gniezno przyłącza się do obchodów związanych z tym dniem. W Bibliotece Pedagogicznej odbędą się specjalne warsztaty i pokaz filmu. – W ten dzień przypada dzień pamięci o holocauście i zbrodni przeciwko ludzkości. Włączając się do tej akcji mamy możliwość pokazanie młodzieży ponadgimnazjalnej filmu „Nie było żadnej nadziei”. Tytuł filmu nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Marka Edelmana – mówiła Elżbieta Sobecka kierowniczka Biblioteki Pedagogicznej.

Żonkile symbolizują szacunek i nadzieję i też związane są z postacią Marka Edelmana, który w każdą rocznicę powstania w getcie otrzymywał od anonimowej osoby żonkile. Tego samego dnia kwiaty w kolorze żółtym składał pod pomnikiem bohaterów Getta. – Zaczynamy o godzinie 13:15 warsztatami podczas których uczniowie wykonają papierowe żonkile. Uczniowie  następnie wyjdą na miasto i będą rozdawać przechodniom te papierowe kwiaty, by przypomnieć tym sposobem o rocznicy – mówiła.

Młodzież zobaczy także film „Nie było żadnej nadziei”, który ukazuje przebieg powstania w getcie warszawskim. Co interesujące, film ten jest animowany. Po projekcji planowana jest dyskusja. – Przez przystąpienie do tej akcji, chcemy przypomnieć młodzieży o powstaniu i też zachęcić do dyskusji i rozważań – podsumowała.

1 komentarz

  • Link do komentarza wilk poniedziałek, 18 kwietnia 2016 02:39 napisane przez wilk

    Nie było żadnej nadziei---no właśnie czy ktoś w ogóle wyśmiewa to powstanie ,tak samo jak powstanie warszawskie,a przecież też było w sytuacji beznadziejnej,ba chyba jeszcze gorszej !!!! I nie słyszałem krytykantów powstania w gettcie żydowskim !!! Edelman,nie !!! Wielu Żydów ma inne zdanie,co do jego działalności.........

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane