Jesteś tutaj:Kultura Żonkile jako symbol pamięci
wtorek, 19 kwietnia 2016 17:00

Żonkile jako symbol pamięci

 
Żonkile jako symbol pamięci Żonkile jako symbol pamięci fot. Magdalena Wardęcka

29 kwietnia przypada 73. rocznica powstania w getcie warszawskim. Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie przyłączyła się z tej okazji do akcji „Żonkile”. 

Po raz czwarty Muzeum Żydów Polskich organizuje akcję społeczno-edukacyjną  „Żonkile”. W tym roku także Gniezno przyłączyło się do obchodów związanych z tym dniem. W Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie odbyły się specjalne warsztaty oraz pokaz filmu dla młodzieży z III Liceum Ogólnokształcącego. Licealiści przypomnieli o rocznicy także mieszkańcom. O tym, dlaczego Gniezno przyłączyło się do akcji opowiedziała Elżbieta Sobecka kierowniczka Biblioteki Pedagogicznej. – W ubiegłym roku miałam okazję w ten dzień być w Warszawie i włączyłam się w obchody tej rocznicy. W tym roku na portalu biblioteki.org.pl ukazało się zaproszenie do udziału bibliotek w akcji „Żonkile” – mówiła.

Podczas spotkania licealiści robili specjalne, rocznicowe żonkile z papieru, które po projekcji filmu „Nie było żadnej nadziei”, rozdali mieszkańcom Gniezna. Przy wręczaniu papierowych kwiatów przypominali im o powstaniu w getcie. Żonkile nawiązują do postaci Marka Edelmana, który w każdą rocznicę powstania w getcie otrzymywał od anonimowej osoby żonkile. Tego samego dnia kwiaty w kolorze żółtym składał pod pomnikiem bohaterów Getta. – Ten dzień został ustanowiony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Chcemy w te sposób przywrócić pamięć o getcie warszawskim i żeby nie trwała ona tylko w umysłach mieszkańców Warszawy, ale wszystkich Polaków – mówiła.

Film „Nie było żadnej nadziei”, który nawiązuje do słów Marka Edelmana, w części jest animowany. Po projekcji uczniowie rozmawiali o tej historii, a także o samym sposobie jej przedstawienia poprzez film. Film jest także dostępny na kanale YouTube. 

 

2 komentarzy

  • Link do komentarza Anet wtorek, 19 kwietnia 2016 17:27 napisane przez Anet

    Super, że film zamieściliście. Zabieram się do oglądania. Dobra akcja, warto w taki sposób edukować młodzież.

  • Link do komentarza Eichmann wtorek, 19 kwietnia 2016 17:11 napisane przez Eichmann

    W roku ubiegłym akcja ,,Żonkile ,, była również organizowana w Gnieznie. Dobra kontynuacja , oby tak dalej.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane