Jesteś tutaj:Kultura Noc Muzeów 2016 - fotorelacja
niedziela, 15 maja 2016 12:56

Noc Muzeów 2016 - fotorelacja

 
Noc Muzeów 2016 Noc Muzeów 2016 fot. Magdalena Wardęcka

W sobotę 14 maja w Gnieźnie odbyła się Noc Muzeów, w którą zaangażowało się Muzeum Początków Państwa Polskiego, Parowozownia Gniezno i Muzeum Zabytków Kultury Technicznej.

Muzealne bramy wszystkich instytucji zostały otwarte o godzinie 17:00, a dotrzeć do nich można było specjalnymi autobusami, które kursowały pomiędzy nimi. Po raz kolejny też, Noc Muzeów została połączona z Dniami Pary, odbywającymi się przy ul. Składowej. Jak można było zaobserwować, całe wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. W końcu to jedna z nielicznych okazji w roku, by wraz z przewodnikami oraz wolontariuszami zapoznać się z przygotowanymi dla zwiedzających atrakcjami.

W Muzeum Początków Państwa Polskiego na gości czekały specjalne oprowadzania z pracownikami muzeum po wystawach stałych i czasowych. Można było zobaczyć i posłuchać o prawie 300 archiwalnych zdjęciach, pokazujących widoki Gniezna. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci np. w postaci gry, która pozwoliła im odkryć muzeum. Ponadto odbyło się także wspólne malowanie obrazu, który następnie trafi na aukcję charytatywną. W międzyczasie odbywało się także zwiedzanie stałych ekspozycji muzeum, a całość urozmaicały melodie wygrywane przez dudziarza.

Muzeum Zabytków Kultury Technicznej to prawdziwa gratka dla miłośników motoryzacji. Tam można było zobaczyć wystawy "Chwała i nostalgia", czy "Co kryje rdza?". O pełnych godzinach uruchamiano zabytkowe motocykle, co na entuzjastach tych unikatowych pojazdów robiło ogromne wrażenie. Nie zabrakło także wystawy zabytkowych samochodów, a także kina plenerowego, atrakcji dla dzieci i ogniska.

W Parowozowni można było wybrać się na wycieczkę objazdową po stacjach kolejowych Gniezna, czy zwiedzić parowozownie szlakiem codziennej pracy maszynistów. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się "Gniezno by night", czyli zwiedzanie Gniezna śladami II Wojny Światowej oraz nocne zwiedzanie parowozowni z latarkami.

Tegoroczna Noc Muzeów w Gnieźnie przyciągnęła tysiące zainteresowanych mieszkańców oraz turystów. Świadczy to nie tylko o tym, że wydarzenie to jest atrakcyjne dla samych gnieźnian, ale także stanowi ważny punkt programu dla wielu przyjezdnych, chcących poznać historię nie tylko naszego miasta, ale także eksponatów prezentowanych w tutejszych instytucjach.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane