niedziela, 12 czerwca 2016 14:23

Teatr i historia w SP nr 12

  mn
Teatr i historia w SP nr 12 zdjęcie nadesłane

Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 12 wcielili się w historyczne role i przed swoimi uczniami zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie.

Wychowawcy z placówki na os. Kazimierza Wielkiego bardzo często wcielają się w role aktorów i wystawiają dla swoich uczniów, nieraz dla przedszkolaków, przedstawienia teatralne. Były już jasełka, baśnie, spotkania z piosenką, wspólne czytanie książek i występy kabaretowe.

Tym razem spora grupa nauczycieli przystąpiła do projektu gnieźnieńskiego teatru pt. „Teatr i Szkoła", w ramach którego odbył się cykl warsztatów z panią Aleksandrą Antoniuk. Podczas spotkań nauczyciele poznawali nowe, ciekawe techniki sprzyjające aktywizacji dzieci i podejmowaniu z nimi partnerskiego dialogu. Pokłosiem tych spotkań były dwa działania. Pierwszym - „Spotkanie Mieszka I i Dobrawy" - uczczono 1050 rocznicę chrztu Polski.

Nauczyciele i uczniowie ubrani w stroje z epoki prezentowali scenę spotkania Mieszka i Dobrawy. Odgrywali wydarzenia z historii wierszem napisanej specjalnie na tę okoliczność i czytanej przez lektorów. Książę przybył na boisko konno, czym wzbudził niemałą sensację. Wszyscy oddali mu pokłon i poznali okoliczności poznania się książęcej pary, wysłuchali wielu faktów z życia obojga i na pewien czas przenieśli się w X wiek. Drugie działanie - „Przerwa na teatr” - nawiązywało do 400 rocznicy śmierci Williama Szekspira. Nauczyciele zaprosili dzieci na bal u królowej Elżbiety I z Tudorów. Uczestnicy uroczystości, uczniowie klas IV-VI, przygotowali dla siebie teatralne maski i wysłuchali wywiadu z Williamem Szekspirem. Dowiedzieli się, czym jest dramat i dlaczego Szekspira okrzyknięto dramaturgiem wszechczasów. W czasie dużej przerwy szkolne boisko zamieniło się w salę balową. Nauczyciele odegrali role Elżbiety I i Szekspira, a także bohaterów jego dramatów. Uczniowie zagrali dworzan. Przez 20 minut wszyscy wykonywali taniec dworski do muzyki Gavotte Michaela Praetoriusa. Zabawa w teatr  spodobała się zarówno uczniom i nauczycielom – integrowała, bawiła i uczyła.
 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane