poniedziałek, 13 czerwca 2016 09:54

Wyjątkowy koncert młodych wykonawców

 
Wyjątkowy koncert młodych wykonawców fot. Rafał Wichniewicz

Po raz dwudziesty siódmy uczniowie gnieźnieńskiej Szkoły Muzycznej zaprezentowali swoje umiejętności w trakcie tradycyjnego koncertu katedralnego.

Nie da się ukryć, że do tego wydarzenia wychowankowie gnieźnieńskiego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych przygotowują się z należytą starannością. Widać to dobrze za każdym razem, kiedy pojawiają się w bazylice św. Wojciecha i prezentują swoje umiejętności, nabyte w ostatnim roku.

Tak było także w niedzielę 12 czerwca, kiedy to po raz 28. w świątyni odbył się koncert katedralny, na który przybyli nie tylko rodzice młodych muzyków, ale także melomani zainteresowani działalnością gnieźnieńskiej "Muzycznej". Przed powitaniem gości przybyłych na wydarzenie, zgromadzeni usłyszeli Antonio Vivaldiego - Cztery pory roku: Wiosna cz. I (na skrzypcach solistka Sara Powaga oraz kwartet smyczkowy - skrzypce: Albert Braszka i Kinga Jóźwiak, altówka Anna Zaryczna oraz Nikodem Leda na wiolonczeli), po których zgodnie z programem wykonano m.in. utwory organowe Jana Sebastiana Bacha Preludium i fuga a-moll  czy Gordona Younga Preludium w stylu klasycznym (Ewa Wojciechowska), a także utwór na altówkę tego samego autora - Allemande   (Anna Zaryczna). Chór szkolny pod dyrekcją Pauliny Kuczyńskiej-Siwki wykonał m.in. Ave verum Wolfganga Amadeusza Mozarta czy Ave Maria Jacoba Arcadelta.

Ponadto w bogatym, godzinnym programie artystycznym znalazły się także występy Aleksandry Krzyżańskiej na flet poprzeczny, która wykonała przy akompaniamencie Szymona Musioła utwór Johanna Joachima Quantza - Koncert e-moll cz. II Cantabile. Chór szkolny II stopnia zaprezentował a to Misję Ennio Morricone oraz - co było szczególnie ciekawe - utwór gospel I'm gonna ride. Następnie na flecie poprzecznym zagrała Marcelina Mikołajczak, wykonując Andante C dur Wolfganga Amadeusza Mozarta. Zwieńczeniem były dwa występy organowe - najpierw Kacpra Brzeskiego grającego utwór Craiga Sellara Langa oraz Mateusza Bartkowicza, który wykonał Toccatę z Suity Barokowej. Na zakończenie koncertu katedralnego przed liczną publicznością zaśpiewała (przy akompaniamencie) sopranistka Monika Buczkowska.

Do koncertu wszystkich uczniów przygotowali wychowawcy muzyczni z gnieźnieńskiej szkoły: Renata Czerniak, Izabela Duda, Joanna Kosińska, Paulina Kuczyńska-Siwka oraz Ryszard Superczyński. O tym, jak wysoką wartość artystyczną prezentowali wykonawcy niech świadczy fakt, że przysłuchiwali się im także turyści odwiedzający katedrę. Dla niektórych na pewno występ był ciekawą okazją by zobaczyć (i usłyszeć), na jakim poziomie stoją umiejętności muzyczne młodych mieszkańców Gniezna.

4 komentarzy

 • Link do komentarza ST@N FAN wtorek, 14 czerwca 2016 10:00 napisane przez ST@N FAN

  do Wiki -myślę że gdybyś włożyła swój wysiłek a zastałabyś pominięta to nie byłabyś zachwycona. Dobrze że są melomani dla których te niuanse mają znaczenie.

 • Link do komentarza Wiki wtorek, 14 czerwca 2016 07:03 napisane przez Wiki

  A piszą pewnie zakochani w swoich dzieciach ambitni rodzice...

 • Link do komentarza Marcin poniedziałek, 13 czerwca 2016 22:39 napisane przez Marcin

  To ja dodam od siebie, że organistka grała preludium i fugę a-moll, ze zbioru małych preludiów i fug. Co w sumie ważne jest :)

 • Link do komentarza ST@N FAN poniedziałek, 13 czerwca 2016 10:09 napisane przez ST@N FAN

  Na wiolonczeli grał Błażej Adamski ( Nikodem był nieobecny ). Koncert na dobrym poziomie - cieszmy się naszymi talentami.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

GPS