Jesteś tutaj:Kultura Pokazali, że integracja może być ciekawa
piątek, 15 lipca 2016 16:02

Pokazali, że integracja może być ciekawa

 
Pokazali, że integracja może być ciekawa fot. Rafał Wichniewicz

Wyjątkowy spektakl z wyjątkowymi uczestnikami - tak w skrócie można opisać finał warsztatów, organizowanych w ramach projektu "Carpe diem", a który został zaprezentowany na Rynku.

Propozycja, z jaką wyszło do mieszkańców Gniezna Stowarzyszenie Rodzin i Osób Niepełnosprawnych "Razem", była bardzo ciekawa. Uczestnicy, a więc dzieci i młodzież wraz z osobami niepełnosprawnymi, mieli okazję na wspólne zrealizowanie celów, określonych w dwóch łacińskich słowach - Carpe diem. To hasło przewodnie towarzyszyło im przez dwa tygodnie.

- Projekt miał na celu integrację dzieci i młodzieży z osobami niepełnosprawnymi, a także promowanie pozytywnych postaw wobec osób z różnymi stopniami niepełnosprawności. To był nasz nadrzędny cel, który się w stu procentach udał i po dwóch tygodniach wspólnej pracy możemy śmiało powiedzieć, że integracja zaistniała, oraz że uczestnicy współpracując ze sobą, mogli razem na sobie polegać, a o to też w tym chodziło. Ważnym celem było też to, by zinterpretować słowo "Carpe diem", co nastąpiło poprzez taniec, instrumenty, pracę z wielkoformatowymi rzeźbami i obrazami, a także za pomocą baniek mydlanych - mówiła Dominika Sochacka-Drzewiecka ze Stowarzyszenia "Razem". Sam projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Spotkania uczestników odbywały się przez dwa tygodnie, natomiast w piątkowe wczesne popołudnie przyszła pora na wielki (i głośny) finał. Na Rynku pojawili się wszyscy uczestnicy projektu, którzy zademonstrowali kilka akcentów artystycznych, jakich nauczyli się lub wykonali w trakcie warsztatów. Były więc tańce, gra na instrumentach, a także prezentacja wspólnie wykonanych dzieł.

- Myślę, że jest nieustanna potrzeba, aby mówić o tym, że integracja jest ważna i pokazywać w jaki sposób powinniśmy się zachowywać wobec osób z różnym wykluczeniem społecznym. Ten projekt jest już trzecią propozycją, z jaką wyszło nasze stowarzyszenie i jak widać zainteresowanie udziałem było bardzo duże - przyznała Dominika Sochacka-Drzewiecka.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane