Jesteś tutaj:Kultura Koronacyjny tydzień
sobota, 23 lipca 2016 09:56

Koronacyjny tydzień

 
 Koronacyjny tydzień Koronacyjny tydzień fot. Magdalena Wardęcka

Choć kulminacyjna część Koronacji Królewskiej nastąpi w weekend 30 i 31 lipca, to już od poniedziałku 25 lipca na mieszkańców czeka sporo atrakcji.

Od 25 do 28 lipca na gnieźnieńskim rynku prowadzone będą warsztaty plastyczne pod tytułem „Okiem na króla”, które odbędą się w godzinach od 17:00 do 20:00. Miesiąc później, tj. od 22 do 26 sierpnia kolejny blok warsztatów tym razem pod hasłem „Perspektywa nigdy krzywa”. Zajęcia prowadzić będą Kazimierz i Bartosz Muszyńscy. – Przez cztery dni będziemy rysować. Na uczestników będą czekać wszystkie przybory oraz sztalugi – mówił Kazimierz Muszyński.

Nie zabraknie także warsztatów muzyczno-tanecznych, które poprowadzi Joanna Szymczak-Imbierowicz ze Studia Tańca i Ruchu „Euforia”. „Dworskie pląsy” odbywać będą się od 25 do 28 lipca na gnieźnieńskim rynku w godzinach od 18:00 do 19:00. – Chcemy w ten sposób wprowadzić w klimat Koronacji Królewskiej, dlatego też zapraszamy na średniowieczne tańce – mówiła prowadząca zajęcia.

We wtorek 26 lipca Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie zaprasza na akcję pod hasłem „Biblioteka Pedagogiczna Króluje”. Biblioteka ma specjalistyczny księgozbiór i wydarzeniem na Rynku, chce promować czytelnictwo. Na dzieci i młodzież czeka układanie puzzli, natomiast na dorosłych – kaligram.

W środę 27 lipca Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na warsztaty łucznicze, które odbędą się na Rynku od godziny 17:00 do 20:00. Przewidziane są przede wszystkim dla dzieci i młodzieży.

W czwartek 28 lipca Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna o godzinie 17:00 zaprasza na Rynek na akcję „W Pierwszej Stolicy Książka się liczy”. Znaleźć tam będzie można niezwykłe egzemplarze książek, które jak mówiła Ewa Jaworska – kustosz BPMG, zaciekawią nie tylko dzieci, ale także osoby dorosłe. – Będą one punktem wyjścia do samego tytułu akcji. Musimy mieć świadomość tego, że gdyby nie zachowane źródła pisane, nie wiedzielibyśmy o wielu faktach historycznych, także o tym, że w Polsce panowali królowie – dodała. Na dzieci czekają także zabawy oraz upominki.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w piątek 29 lipca na gnieźnieńskim Rynku wystawia swoje festiwalowe centrum edukacji muzealnej, które pozostanie tam przez cały weekend. W piątek rozpocznie się również budowa wielkiej makieta grodu gnieźnieńskiego, do której konstruowania zaproszone zostaną nie tylko dzieci. Punktem wyjścia do tego będzie aplikacja mobilna, która dostępna jest w MPPP.

Zapraszamy do wzięcia udziału w zajęciach poprzedzających Koronację Królewską oraz na sam Festiwal Kultury Słowiańskiej, który odbędzie się w weekend 30 i 31 lipca. Szczegółowy plan wydarzenia dostępny jest na naszej stronie: program Koronacji Królewskiej.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane