Jesteś tutaj:Kultura „Architektura ukazuje jak kształtuje się tkanka miasta”
niedziela, 14 sierpnia 2016 11:47

„Architektura ukazuje jak kształtuje się tkanka miasta”

 
"Duchy transformacji III - Nowe formy" "Duchy transformacji III - Nowe formy" fot. Magdalena Wardęcka

Gnieźnieński Klub Krytyki Politycznej po raz trzeci zmierzył się z architektonicznymi „Duchami Transformacji”. Tym razem przyjrzał się nowym formom.

Pod hasłem „Nowe formy” kryje się architektoniczny postmodernizm. To on był punktem wyjścia do trzeciej odsłony „Duchów Transformacji”, które skupiały się na zmianach społecznych i ekonomicznych. Do projektu zostało zaangażowanych czterech gnieźnieńskich fotografów: Anna Farman, Paweł Kostusiak, Przemysław Jarosz, Beata Orczykowska, który na swych zdjęciach przedstawili szeroki przekrój współczesnego budownictwa naszego miasta.

– Na poprzednich wystawach z cyklu „Duchy transformacji” zajmowaliśmy się przemysłem, a także czasami modernizmu w gnieźnieńskiej architekturze. Teraz chcieliśmy pokazać wszystko to, co powstało po roku 1980 aż do współczesności. Podejmujemy ten temat właśnie na przykładzie architektury, bo przez nią widać jak wyglądają przemiany w sferze społecznej i ekonomicznej. Architektura ukazuje jak kształtuje się tkanka miasta, jak wchodzi w nie kapitalizm i jak zmieniają się pewne rzeczy, np. widać gdy miasto przestawało być zleceniodawcą. Wchodzi wolny rynek, który wpływa na miasto i jego estetykę. Te zależności są widoczne przy architekturze – mówił Paweł Bartkowiak z gnieźnieńskiego Klubu Krytyki Politycznej.

Na kilkunastu fotografiach możemy zobaczyć architektoniczny przekrój. Budownictwo miesza style, powraca do tego co dawne, by połączyć to z tym co współczesne. Niejednokrotnie na gnieźnieńskich ulicach możemy zobaczyć nowoczesne formy architektoniczne, które są wplecione w starą zabudowę miasta. Budownictwo po roku 1980 wymyka się z wcześniej przyjętego kanonu prostych, jednolitych form. – Jest to szczególny temat. Fajne jest to, że w Gnieźnie jest nie tylko architektura z przełomu XIX/XX wieku, ale można znaleźć także coś ciekawego z innego okresu. Podczas wykonywania zdjęć do tej wystawy wyraźnie widziałam tego Ducha transformacji. Z jednej strony jest to trudny temat, bo nie jest to zbyt ładna architektura, ale z drugiej strony jest kilka takich fajnych rzeczy architektonicznych, które można wyciągnąć z tej wystawy - mówiła jedna z uczestniczek projektu Anna Farman.

Wystawa „Duchy Transformacji III – Nowe formy” ulokowana jest na gnieźnieńskim Rynku.

1 komentarz

  • Link do komentarza tiritomba poniedziałek, 15 sierpnia 2016 16:16 napisane przez tiritomba

    No i po co mamy w mieście konserwatora? Po to, żeby rosły takie potworki?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane