Jesteś tutaj:Kultura Grajkowie uliczni w ten weekend w Gnieźnie
wtorek, 16 sierpnia 2016 17:10

Grajkowie uliczni w ten weekend w Gnieźnie

 
Damazy Gandurski, Tomasz Budasz, Jarek Mikołajczyk Damazy Gandurski, Tomasz Budasz, Jarek Mikołajczyk fot. Magdalena Wardęcka

Po raz kolejny Gniezno stanie się stolicą ulicznych bardów. Będzie to przedostatnia impreza tegorocznego Królewskiego Festiwalu Artystycznego.

Festiwal Grajków Ulicznych „Po drodze” po raz kolejny zagości w Pierwszej Stolicy. W weekend 20 i 21 sierpnia do Gniezna przyjadą muzycy nie tylko z Polski. Obecność tego festiwalu w naszym mieście jest jak najbardziej uzasadniona. Źródła historyczne potwierdzają, iż pierwszy grajek uliczny pochodził właśnie z Gniezna. – Pierwszym, wymienionym - również w dokumentach kościelnych, grajkiem ulicznym z Polski był Irgc Jurek z Gniezna. Źródła te pochodzą z XII wieku. Co prawda dowiedzieliśmy się o tym dopiero w tym roku, za sprawą gnieźnieńskiego regionalisty Dawida Junga. Będziemy ten temat drążyć i mamy nadzieje, że ten Irgc Jurek będzie w przyszłości mentorem Festiwalu Grajków Ulicznych – mówił jeden z pomysłodawców festiwalu Jarek Mixer Mikołajczyk.

Festiwal „Po drodze” to kolejny - po chociażby przeglądzie piosenki żeglarskiej, dowód na to że kalendarz atrakcji kulturalnych w mieście tworzyć mogą nie tylko duże wydarzenia wymagające potężnych budżetów, ale również te mniejsze, bardziej kameralne. – Jedenasty weekend KFA przed nami. W najbliższą sobotę i niedzielę będą się odbywać wydarzenia dokładnie na ulicach naszego miasta. W całej przestrzeni miejskiej pojawią się grajkowie uliczni. Można ich na co dzień spotkać w Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu, czy Berlinie – ci sami zjeżdżają do Gniezna, aby grać i swoimi piosenkami ożywić nasze miasto. Ten festiwal wpisał się już w wydarzenia w Pierwszej Stolicy. Nie tylko gnieźnianie, ale także turyści cenią takie inicjatywy – mówił Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz.

Festiwal oficjalnie rozpocznie się w sobotę, 20 sierpnia - jednak artyści grać będą już dzień wcześniej - od piątku. W tym roku, Koordynatorowi Weekendu Jarosławowi Mikołajczykowi udało się zaprosić do zagrania w przestrzeni centrum Gniezna niesamowitych muzyków. – Pojawi się typowe, uliczne granie, piosenki autorskie, ale i przeboje muzyki.  Zagra chociażby bard ulicy Piotrkowskiej w Łodzi Janusz „Cybull” Skwira, który już grał w Gnieźnie w zeszłym roku. Będziemy mieli także gościa z Ukrainy Sasha Boole. Będzie też reggae, bo w Gnieźnie zagra Illegal Boys, czyli zespół obu wokalistów zespołu Dubska – mówił Jarek Mixer Mikołajczyk.

Oprócz tego na ulicach Gniezna zagrają: Gabriel Fleszar, Grupa „Na Odległość”, Stanisław Kubaszak, Uliczni Szamani, Janusz „Raptus” Waściński, Destruenci, Marcin Szajda, Dęciaki, Marcepan Dzierzgowski, Buskin' Jack & Green Grass Company, Zagrali i Poszli, Fan-Art, Swiernalisi Tomasz Krzemiński.

Zapraszamy na ulice Gniezna w najbliższy weekend 20 i 21 sierpnia. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Program festiwalu:

SOBOTA, 20.08.

 • 11:00-14:00, 15:30-16:30 - uliczne muzykowanie
      (ul. Tumska, Rynek, ul. Chrobrego, ul. Dąbrówki)
 • 21:00 - jam session (Rynek)

 

NIEDZIELA, 21.08.

 • 11:00-14:00, 15:30-16:30 - uliczne muzykowanie
      (ul. Tumska, Rynek, ul. Chrobrego, ul. Dąbrówki)
 • 21:00 - koncert finałowy (Rynek)

 

2 komentarzy

 • Link do komentarza herbowy wtorek, 16 sierpnia 2016 23:33 napisane przez herbowy

  do Kazimiera: Miasto czystsze? Zielsko rośnie z rzadka przycinane, zdewastowana skarpa pod katedrą (efekt strefy kibica) oraz połacie trawy na placu św. Wojciecha (efekt tejże strefy), brak herbu miasta i herbu JP II na skarpie.... Wstyd!

 • Link do komentarza Kazimiera wtorek, 16 sierpnia 2016 19:56 napisane przez Kazimiera

  Dawno nie działo się tyle w naszym mieście. Nie byłam tu przez kilka lat i jestem zaskoczona. Poza tym miasto jakby czystsze i bardziej kolorowe niż wcześniej.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane