Jesteś tutaj:Kultura Policjanci znakują zabytki w katedrze
czwartek, 15 września 2016 12:19

Policjanci znakują zabytki w katedrze

 
Policjanci znakują zabytki w katedrze fot. Rafał Wichniewicz

Na Wzgórzu Lecha prowadzona jest niecodzienna akcja, mająca na celu dodatkowo zabezpieczyć zabytki sakralne przed możliwością ich kradzieży. 

Od początku tygodnia w bazylice św. Wojciecha przebywa grupa specjalistów, która zajmuje się realizacją unikalnego w skali regionu programu znakowania zabytków. W czwartkowe przedpołudnie zaprezentowano sposób wykonywania tego zadania, które ma przyczynić się do lepszego zabezpieczenia historycznych zasobów, znajdujących się w katedrze oraz Muzeum Archidiecezjalnym.

Cały program jest realizowany przy udziale Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, funkcjonariuszy z Gniezna oraz inspektora ochrony zabytków z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu. Polega on na znakowaniu obiektów ruchomych w obiektach sakralnych: - Pierwszy etap tego programu przewiduje do końca bieżącego roku oznakowanie obiektów ruchomych w dwóch obiektach. Dokonano tego już w katedrze w Poznaniu, a teraz przyszedł czas na katedrę w Gnieźnie. Mamy nadzieję zakończyć prace do 22 września. Zajmujemy się tym od rana do zmierzchu każdego dnia, nie chcąc kolidować z odbywającymi się nabożeństwami - mówił nadinsp. Henryk Gabryelczyk, ekspert Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W jaki sposób dokonywane jest znakowanie obiektów? - Nasze prace polegają na tym iż w pierwszej kolejności porównujemy stan ewidencyjny ze stanem faktycznym, czyli czy dany zabytek jest zgodny z opisaną kartą ewidencyjną, którą dostarcza nam Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu. Jeżeli jest, dokonujemy jego oznakowania specjalnym żelem, zawierającym mikrocząsteczki. W tych mikrocząsteczkach wycięty jest laserowo kod cyfrowy, przypisany tylko i wyłącznie do tego obiektu. Jeżeli w różnych okolicznościach ten zabytek ruchomy z tej świątyni zostanie utracony, to bardzo szybko i sprawnie, na całym świecie możemy sprawdzić, że on stąd pochodzi i stąd został utracony w różnych okolicznościach i dzięki temu będzie mógł wrócić - tłumaczył nadisp. Henryk Gabryelczyk.

Program znakowania zabytków został zainicjowany podczas targów Sakralia w październiku 2015 roku, a jego sygnatariuszami byli Metropolita Poznański, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu oraz Wielkopolski Konserwator Zabytków w Poznaniu. Na podstawie ramowych założeń tego programu rozpoczęła się jego realizacja, która docelowo ma się rozszerzać na kolejne świątynie na terenie Wielkopolski - cały program ma zająć nawet kilka lat. Znakowanie zabytków w katedrze finansowane jest ze środków kościelnych.

- Wiadomość o znakowaniu zabytków otrzymaliśmy wkrótce po uroczystościach 1050. rocznicy Chrztu Polski iż po katedrze poznańskiej przyjdzie czas na naszą świątynię. Bardzo się cieszymy iż tak bogate wyposażenie Prymasowskiej Bazyliki i sanktuarium św. Wojciecha będzie miało taką ochronę. Podczas mojej posługi jako proboszcza, doszło do dwóch incydentów, w trakcie których miała miejsce kradzież pierścienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a w drugim przypadku kradzież obrazu z kaplicy św. Nepomucena. Oba zabytki udało się zrekonstruować. Na pewno dzięki temu zabezpieczeniu, które jest wykonywane, będą one bezpieczniejsze - mówił proboszcz parafii katedralnej ks. Jan Kasprowicz. Od czasu wspomnianych kradzieży w świątyni pojawiło się kilka różnych zabezpieczeń, a także wprowadzono monitoring w kilku punktach kościoła. 

- Trudno jednoznacznie powiedzieć, że zabytki mają taką czy taką wartość materialną czy historyczną. One są po prostu bezcenne, to są materialne świadectwa początków państwowości i początków chrześcijaństwa. Tutaj mamy do czynienia z oryginałami, a nie kopiami, ewentualnie uzupełnieniami - przekazał ks. Jarosław Bogacz, konserwator archidiecezji gnieźnieńskiej, który również nie krył satysfakcji z realizacji programu na naszym terenie.

- Sięgając do historii trzeba powiedzieć, że nie można się od niej izolować, ale dzięki mediom czy takiej technologii znakowania, możemy czuć się bezpieczniej. Na tym polega profilaktyka, że zabezpieczamy się na przyszłość - mówił sierż. sztab. Arkadiusz Wieczorek profilaktyk społeczny i przypomniał zdarzenie sprzed 30 lat, kiedy to doszło do zdewastowania relikwiarza św. Wojciecha: - To dzięki dokumentacji został on odtworzony, gdyż większość została przetopiona bezpowrotnie. Dokumentacja fotograficzna złożona w odpowiednich kopiach ma bardzo duże znaczenie. Jak dodał funkcjonariusz, obecnie został wydany specjalny poradnik "Zabezpieczenie obiektów sakralnych", który ma na celu podniesienie świadomości w kwestii zabezpieczenia tego typu zabytków.

W czwartek w trakcie prezentacji dokonano m.in. znakowania trumienki św. Wojciecha, a do tego czasu zabezpieczono już około 400 przedmiotów, znajdujących się w samej świątyni. Projekt ma być realizowany do 22 września i obejmie obiekty znajdujące się zarówno w katedrze, jak i Muzeum Archidiecezjalnym. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane