Jesteś tutaj:Kultura Jakie archeologiczne tajemnice skrywa Gniezno?
sobota, 24 września 2016 11:15

Jakie archeologiczne tajemnice skrywa Gniezno?

 
XIX-wieczne Gniezno XIX-wieczne Gniezno fot. Magdalena Wardęcka

Na tytułowe pytanie opowiedział Tomasz Janiak, archeolog z Muzeum Początków Państwa Polskiego, w ramach spotkania z XIX-wiecznym Gnieznem.

Wykład „Na czym polega praca archeologa” poprowadził Tomasz Janiak z MPPP w Czytelni i Liceum Ogólnokształcącego. Prelekcja ta jest częścią projektu „XIX-wieczne Gniezno”, który od kilku tygodni odbywa się w naszym mieście i jest bogaty w spotkania, prelekcje czy wystawy.

Podczas ostatniego weekendu „XIX-wiecznego Gniezna” na uczestników czeka wiele atrakcji i historycznych podróży, które pozwolą lepiej poznać miasto. Po raz kolejny wykład odbył się także w murach I LO, gdzie pracę archeologa licealistom przybliżył Tomasz Janiak.

Swój wykład rozpoczął od źródeł, czyli tego czym jest archeologia, na czym opiera się praca takiego badacza i z jakich on źródeł korzysta. Młodzież mogła dowiedzieć się, iż jest to zawód interdyscyplinarny, a więc łączący wiele dziedzin nauki. 

Tomasz Janiak pracę archeologa przybliżył na podstawie dwóch prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie Gniezna. Dotyczyły one klasztoru bożogrobców, który znajduje się przy kościele św. Jana oraz klasztoru OO. Franciszkanów. Archeolog opowiadał młodzieży co podczas badań udało się tam interesującego znaleźć, m.in. zdobione kafle piecowe, fundamenty zabudowań, czy pochówki sprzed wieków.

Zapraszamy do uczestnictwa w ostatnich już wydarzeniach „XIX-wiecznego Gniezna".

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane