Jesteś tutaj:Kultura Tworzyli ekologiczne ozdoby
piątek, 28 października 2016 08:54

Tworzyli ekologiczne ozdoby

 
Tworzyli ekologiczne ozdoby fot. Magdalena Wardęcka

Choć do świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze trochę czasu, to już teraz podopieczni Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych i Warsztatów Terapii Zajęciowej wykonywali ozdoby świąteczne.

Ozdoby te wykonywane w SOSW w Gnieźnie były szczególne, bo stworzone zostały z odpadów wtórnych takich jak papier, plastik, czy aluminium. Uczestnikom warsztatów z kilku ośrodków z powiatu nie zabrakło pomysłów na przygotowanie ekologicznych ozdób świątecznych. – Temat ozdób adwentowo-świątecznych z wykorzystaniem odpadów wtórnych jest bardzo ważny, bo nie wiem czy zdajemy sobie sprawę, że każdy z nas rocznie produkuje 350 kilogramów odpadów. Tych przez ostatnie 20 lat produkujemy coraz więcej, a ich liczba zwiększyła się już trzykrotnie. Na przykład plastikowa butelka rozkłada się 800 lat, szkło – 4000 lat, puszka aluminiowa rozkłada się 400 lat, a zwykła chusteczka potrzebuje do rozkładu trzech miesięcy. Myślę, ze warto przez te warsztaty pokazać, że te odpady można właściwie wykorzystać. Warto je selektywnie zbierać, poddawać odzyskowi i recyklingowi – mówiła Magdalena Musiałowicz dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

Podopieczni Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych i Warsztatów Terapii Zajęciowej nie pierwszy raz mierzyli się z tematem ekologii i także nie pierwszy raz pokazali, jak ten temat jest dla nich istotny. Młodzież wykazała się sporą inwencją twórczą przy wykonywaniu ozdób i wykorzystaniu przy nich różnych odpadów wtórnych. – Myślę, ze to jest ważne, żeby w dzieciach i młodzieży kształtować świadomość ekologiczną. Organizowaliśmy na wiosnę konkurs plastyczny związany z ekologią pod tytułem „Ekologia blisko nas”. Myślę, że tych nawyków uczymy się całe życie i warto pokazać w jaki sposób zajmować się odpadami, że nie tylko należy je segregować, ale że można z nich coś pozyskać i powtórnie wykorzystać – mówiła.

Wydarzenie dofinansowane  jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu i ze środków budżetu powiatu. Jest to przedsięwzięcie składające się z warsztatów, konkursów o charakterze ekologicznym, dotyczących zarówno gospodarki odpadami, jak również ekologii i szeroko pojętej ochrony środowiska.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane