Jesteś tutaj:Kultura Gnieźnieńskie spotkania chóralne
wtorek, 08 listopada 2016 14:30

Gnieźnieńskie spotkania chóralne

 
Gnieźnieńskie spotkania chóralne fot. Magdalena Wardęcka

Gnieźnieńskie spotkania chóralne to koncerty z długoletnią tradycją, gdyż w tym roku zespoły zaprezentują się po raz dwudziesty czwarty.

Gnieźnieńskie spotkania chóralne „Stąd nasz ród” odbędą się w najbliższa niedzielę, 13 listopada o godzinie 15:00 w katedrze. Zapoczątkuje je uroczysta msza święta, po której o godzinie 16:00 wystąpi sześć zespołów wokalnych. – Zaprosiliśmy wraz z chórem Dzwon wszystkich wykonawców z terenu miasta Gniezna, po to by wspólnie uczcić rocznicę Chrztu Polski. Nie wiemy dokładnie gdzie ten chrzest się odbył, ale Gniezno było bardzo ważne na mapie pierwszych Piastów. Tą 24. edycją chcemy zamknąć cykl rocznicowy, który towarzyszył nam przez cały 2016 rok – mówił Dariusz Pilak dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

W niedzielę zaprezentuje się sześć chórów i towarzystw śpiewaczych: Chór Mieszany „Metrum”, Chór Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, Kameralny Zespół „Szpaki”, Chór im. św. Ojca Pio, Chór Męski Towarzystwo Śpiewacze „Dzwon”. – To z mojej inicjatywy powstały spotkania chóralne, bo ambicją każdego chóru było to, aby zaistnieć. Co roku podczas spotkań zależało nam, aby przyświecały mu ważne wydarzenia. Chór męski „Dzwon” jest najstarszym chórem świeckim w Polsce. Ja sam już śpiewam od 60 lat. Mam nadzieję, że młodzi ludzie będą jeszcze chcieli śpiewać w chórach – mówił Honorowy Prezes Chór Męski Towarzystwo Śpiewacze „Dzwon”.

Zapraszamy do gnieźnieńskiej katedry na kolejne spotkania chóralne.

1 komentarz

  • Link do komentarza Maciej Kościelski wtorek, 08 listopada 2016 19:44 napisane przez Maciej Kościelski

    Gwoli przypomnienia prapoczątków Gnieźnieńskich Spotkań Chóralnych, chciałbym zauważyć, że zupełnie pierwsze koncerty z tego cyklu zorganizowane były przez pana Zbigniewa Cieślińskiego - jednego z najwybitniejszych animatorów amatorskiego ruchu muzycznego w Gnieźnie. Później, kiedy marazm opanował śpiewaków i swoje spustoszenie zaczęła czynić telewizja i inne środki masowego przekazu, cykl podupadł i trzeba było mocnych, a energicznych działań, by cykl przywrócić do życia. I tak do akcji wkroczył prezes Towarzystwa Śpiewaczego Dzwon - pan Feliks Krysiak, który organizuje Gnieźnieńskie Spotkania po dziś dzień. Ogromne zasługi pana Feliksa są nie do przecenienia. Swoją konsekwencją i nieraz uporem nie pozwolił, by wspaniale pomyślany cykl koncertowy poszedł w zapomnienie.
    Obu Panom - moim Przyjaciołom - Zbyszkowi Cieślińskiemu i Feliksowi Krysiakowi, serdecznie za wkład pracy i te Spotkania dziękuję.
    Maciej Kościelski - honorowy dyrygent TŚ Dzwon.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane