Jesteś tutaj:Kultura Podsumowano kampanię „Gniezno. Ostrów Lednicki. Chrzcielnica Polski”
czwartek, 24 listopada 2016 17:44

Podsumowano kampanię „Gniezno. Ostrów Lednicki. Chrzcielnica Polski”

 
Podsumowano kampanię „Gniezno. Ostrów Lednicki. Chrzcielnica Polski” fot. Magdalena Wardęcka

Rok pod znakiem 1050. Rocznicy Chrztu Polski dobiega końca. Przyszedł też czas na podsumowanie działań i akcji promocyjnych związanych z tym wydarzeniem.

Kampania pod nazwą „Gniezno. Ostrów Lednicki. Chrzcielnica Polski” miała na celu zwrócenie uwagi na znaczącą rolę regionu gnieźnieńskiego w procesie chrystianizacji ziem piastowskich oraz powstania państwa polskiego. Była to akcja wspólnie realizowana przez Miasto Gniezno, Powiat Gnieźnieński oraz Gminę Łubowo. Efektem tych działań według przeprowadzonych analiz, jest wzrost o kilkadziesiąt procent ruchu turystycznego w Gnieźnie i w powiecie gnieźnieńskim. – Wspólnym działaniem przyczyniliśmy się do takich wyników. W naszym odczuciu wykorzystaliśmy dość dobrze ten jubileusz. Było sporo akcji edukacyjnych, które dotarły do dzieci i młodzieży w kuratoriach. To wszystko pokazało, że ta rocznica miała nie tylko pozytywny wpływ w powiecie gnieźnieńskim, ale i na terenie Polski, a także poza jej granicami. Była to praca wielu osób i stowarzyszeń i trzeba o tym pamiętać. Te wszystkie działania zmierzały także do tego, by podkreślić fakt, że to w naszym powiecie powstała Polska. Myślę, że ten efekt osiągnęliśmy – mówiła Beata Tarczyńska, Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego.

Jubileusz Chrztu Polski wiązał się przede wszystkim z okolicznościowymi wydarzeniami, do których należy m.in. Koronacja Królewska, Wielki Zlot Słowian. Festiwal Wyobraźni, czy Królewski Festiwal Artystyczny. – Nie tak dawno podsumowaliśmy miejskie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski poprzez zasadzenie symbolicznego dębu na terenie Zielonego Zaplecza Miejskiego Ośrodka Kultury oraz poprzez posadzenie ponad 30 drzew w przestrzeni miasta. Dziś podsumowujemy nasze wspólne działania ze Starostwem Powiatowym i Gminą Łubowo. Nie tylko w przestrzeni miejskiej, ale i powiatowej dość mocno został zaakcentowany obszar chrztu Polski i tego, że odbył on się tutaj, na terenie naszego powiatu, tu powstała Polska, a Gniezno było pierwszą jej stolicą. Te wspólne działania to chyba po raz pierwszy tak szerokie spojrzenie trzech samorządów oraz jej finansowanie. Te wszystkie wydarzenia były widocznie również w przestrzeni miejskiej, w których uczestniczyło ponad 30 tys. osób. Przypomnę, że prowadziliśmy także ogólnopolski casting na rolę Mieszka i Dobrawy. Wszystkie te wydarzenia miały zaakcentować rolę Gniezna – mówił Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz.

Kampania promocyjna to także spoty reklamowe, ulotki, oznakowanie drogi ekspresowej S5, gra turystyczna, reklama wizualna we wszystkich pociągach Kolei Wielkopolskich, limitowane gadżety promocyjne, czy strona na Facebooku.

Znaczny wzrost ruchu turystycznego zanotowała także Gmina Łubowo, która czynnie włączyła się w obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Zwłaszcza Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zanotowało rekordową ilość osób zainteresowaną ofertą muzeum. O 118% wzrosły wejścia indywidualne i zbiorowe do MPP na Lednicy. – Efekt tego wydarzenia, oprócz wymiaru turystycznego, przełożył się na świadomość mieszkańców kraju na temat Ostrowa Lednickiego i jego położenia. Ostatecznie także Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy pozyskało ponad 20 mln złotych na budowę nowej siedziby. Powstanie budynek na miejscu starej wystawy „Pod niebem średniowiecza” i tam pojawi się całoroczna wystawa z budynkiem wystawienniczym, biurowym i konferencyjnym, który dużo wniesie do przestrzeni. Turysta zwiedzając Wielkopolski Park Etnograficzny na pewno zatrzyma się przy tym budynku – mówił Wójt Gminy Łubowo Andrzej Łozowski.
 

9 komentarzy

 • Link do komentarza Kefas piątek, 25 listopada 2016 23:36 napisane przez Kefas

  Niemylnik pamiętam jak pokazywał mi swoje propozycje z którymi poszedł do starostwa ...

  A jego fanpage https://www.facebook.com/966ChrzestPolski/?fref=ts
  i strona w odróżnieniu od chrzcielnicy na już ok. 3 tyś polubień jest różnica?
  Bez żadnej kasy i dofinansowań można Kwejk?

 • Link do komentarza Niemylnik czwartek, 24 listopada 2016 22:02 napisane przez Niemylnik

  Autorem nazwy "Chrzcielnica Polski" jest, jeśli się nie mylę, Bartosz Borowiak z Gniezna.

 • Link do komentarza op czwartek, 24 listopada 2016 20:59 napisane przez op

  Kazik czy ty jakiej dywersji tu nie uprawiasz ?

 • Link do komentarza Do Kazika czwartek, 24 listopada 2016 20:48 napisane przez Do Kazika

  Kazik, to najszybszy dowcip o Gnieźnie jaki ostatnio usłyszałem :) Oby tak dalej! A będziemy sypialnią strefy ekonomicznej... Łubowa.

 • Link do komentarza Kazik czwartek, 24 listopada 2016 20:39 napisane przez Kazik

  Wieczni maruderzy :) Miasto sie rozwija. Pieknieje. Turystow jest coraz wiecej. Oby tak dalej!

 • Link do komentarza kwejk czwartek, 24 listopada 2016 20:03 napisane przez kwejk

  Strona społecznościowa Chrzcielnica Polski - na tę godzinę 955 polubień. po kilku miesiącach akcji. Serio? To jest kampania? To jest promowanie? Phehehehe.

 • Link do komentarza :-) czwartek, 24 listopada 2016 19:33 napisane przez :-)

  No a jak nie miała wzrosnąć liczba turystów jak w tym roku mieliśmy rocznicę chrztu i światowe dni młodzieży na które do Gniezna przybyli pielgrzymi z różnych krajów. Zobaczymy ilu tych waszych turystów przyjedzie jak będzie posucha pielgrzymkowa .

 • Link do komentarza wielkopolanka czwartek, 24 listopada 2016 19:29 napisane przez wielkopolanka

  nędza!!
  to spotkanie-relacja, te obchody,
  nędza!!

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 24 listopada 2016 18:03 napisane przez mieszkaniec

  Są tak smutni Tarczyńska i budzik, jak te obchody w Gnieźnie, które nam zgotowali.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane