Jesteś tutaj:Kultura Opowiedzą o archeologii lotniczej
czwartek, 16 lutego 2017 15:46

Opowiedzą o archeologii lotniczej

 
Opowiedzą o archeologii lotniczej fot. Rafał Wichniewicz

Już w piątek 17 lutego będzie okazja do spotkania z odkrywcami, którzy odnaleźli zaginione miasto dzięki... fotografii lotniczej.

To wyjątkowa okazja dla tych, którzy interesują się historią i odkryciami archeologicznymi. Działająca w I LO Czytelnia na piętrze wraz z Organizacją Turystyczną "Szlak Piastowski" zapraszają na spotkanie, w trakcie którego zainteresowanym przybliżona zostanie tytułowa tematyka. Gośćmi będą archeolog Marcin Krzepkowski oraz historyk Marcin Moeglich.

W ostatnich latach, dzięki fotografii lotniczej dokonano trzech sensacyjnych odkryć archeologicznych, odnajdując położenia zaginionych średniowiecznych miast - Szamotuł, Nieszawy, a także nieodległego Dzwonowa, położonego w gminie Skoki na terenie Puszczy Zielonka. Miasto to zostało przypadkowo odkryte po analizie fotomapy na ogólnodostępnym serwisie internetowym.

- To już drugi rok naszej współpracy z Czytelnią na piętrze. Bardzo się cieszymy z tego i sądzę, że w tym roku też będziemy organizować kilka wspólnych akcji. Zaczniemy już 17 lutego, kiedy to chcemy zaproponować spotkanie z nietypowym działem archeologii, a mianowicie archeologii lotniczej. Chcemy usłyszeć, zobaczyć zdjęcia i dowiedzieć się, jak doszło do tych odkryć - mówiła Urszula Łomnicka ze "Szlaku Piastowskiego". 

Do odkrycia doszło przez przypadek, w trakcie przeglądania zdjęć satelitarnych - traf chciał, że zostały wykonane w czasie, gdy na polach dojrzewało zboże, a to umożliwiło dostrzeżenie odcinających się barwą upraw. Jak wyglądało dokładnie to odkrycie i co dzięki temu zostało odnalezione na polach - będzie można usłyszeć już 17 lutego o godzinie 17:00 w Czytelni na piętrze przy I LO. Zapraszamy!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich.

Ostatnio dodane

GPS