Jesteś tutaj:Kultura „Po to się robi zdjęcia, aby zwracały uwagę”
piątek, 20 stycznia 2017 13:44

„Po to się robi zdjęcia, aby zwracały uwagę”

 

Po raz drugi w Muzeum Początków Państwa Polskiego odbyła się wystawa fotografii prasowej Wielkopolska Press Photo.

Fotografia reportażowa musi być przede wszystkim autentyczna, pozbawiona retuszu i zbędnych upiększeń. Taka fotografia musi „chwytać za serce” i oddawać emocje, a także za pośrednictwem obrazu opisywać rzeczywistość. – Najważniejszy jest człowiek i prawda o nim, bo każdego dnia każdy z nas zakłada tysiące masek. Staramy się jak najlepiej wypaść przed innymi, a zadaniem fotografa reportażowego jest pokazanie prawdy o nim, by zedrzeć maskę, ale bezboleśnie. Dużo trzeba mieć w sobie samozaparcia, aby tego dokonać. Ważne jest, by nie szkodzić fotografiom, dbać o kompozycję i o to, by zdjęcie wyrażało emocje. Jeżeli nie ma emocji, a zdjęcie jest poprawne technicznie, to ono nic nie znaczy. Po to się robi zdjęcia, aby zwracały one uwagę – mówił przewodniczący jury Wielkopolska Press Photo, fotograf wywodzący się z Gniezna, Marek Lapis.

Na konkurs wpłynęło setki prac, z których komisja wyłoniła tych kilkadziesiąt najlepszych. Jak mówił Marek Lapis, poziom fotografii był bardzo wysoki. – W tym roku było bardzo ciężko. Na początku, gdy obejrzałem wszystkie zdjęcia wypowiedziałem pewne znaczące słowa „Będzie walka”. I to nie chodziło o to, że nie zgadzam się na pewne wybory wizualne fotografów, ale że tak dużo dobrych zdjęć napłynęło. Skutkiem tego jest to, że po raz pierwszy nie przyznaliśmy nagrody Grand Prix. W końcu przyznaliśmy dwie główne nagrody – mówił.

Nagrody te otrzymali: Paweł F. Matysiak za zdjęcie „Czarny marsz” oraz Adrian Wykrota za „Prezydenta”. – Były to dwie odmienne fotorelacje. Jeden o inicjatywie obywatelskiej „Czarny marsz”, drugi przedstawiał przygotowania i walkę prezydenta Jacka Jaśkowiaka. To jest kompletnie inna polityka, ale nie śmiałbym jednego albo drugiego bardziej wyróżniać – dodał.

Po raz kolejny w wyróżnionych fotografiach Wielkopolska Press Photo znaleźli się Dawid i Waldemar Stube. Najlepsze fotografie prasowe wielkopolski roku 2016 można oglądać w holu Muzeum Początków Państwa Polskiego.

1 komentarz

  • Link do komentarza wyborca piątek, 20 stycznia 2017 22:52 napisane przez wyborca

    I mój ulubiony pan radny. Dobra fotografia.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane