Jesteś tutaj:Kultura W 154. rocznicę powstania
piątek, 20 stycznia 2017 17:20

W 154. rocznicę powstania

 
W 154. rocznicę powstania fot. Rafał Wichniewicz

Z okazji przypadającej kolejnej rocznicy powstania styczniowego w galerii Centrum Kultury Scena To Dziwna została otwarta galeria wyjątkowych rycin.

Wernisaż wystawy był okazją do uczczenia najdłużej trwającego powstania w historii zaborów. Choć zakończyło się ostatecznie klęską polityczną i militarną, dało Polakom siły do pracy organicznej przy tworzeniu własnych struktur społecznych przyszłego państwa. Kiedy pół wieku później przyszła iskra niepodległości, pamięć o wydarzeniach z lat 1863-1864 była wciąż żywa i trwała w świadomości Polaków wszystkich pokoleń.

- Wystawę możemy oglądać dzięki uprzejmości Narodowego Centrum Kultury, a reprodukcje są własnością dra Krzysztofa Kura. Są to ryciny, które ukazywały się głównie w prasie europejskiej w trakcie powstania styczniowego. Zryw ten cieszył się dużym zainteresowaniem narodów europejskich, które bardzo chciały pomóc Polakom, ale rządy ich państw ograniczyły się tylko do not dyplomatycznych. Ten ładunek emocjonalny, to zainteresowanie potyczkami i bitwami, widoczne są w tych obrazach przepełnionych ekspresją, która trafiała do serc - mówił poseł Krzysztof Ostrowski, który był jednocześnie pomysłodawcą wystawy.

Każda rycina poświęcona jest poszczególnym wydarzeniom z okresu styczniowego zrywu lub po prostu obrazuje życie codzienne powstańców. Wystawę będzie można oglądać do 10 lutego w CK eSTeDe.

 

9 komentarzy

 • Link do komentarza EuropeanBassPlayer sobota, 21 stycznia 2017 14:38 napisane przez EuropeanBassPlayer

  Gratuluję Posłowi Krzysztofowi Ostrowskiemu inicjatywy w podtrzymywaniu tradycji uwiecznienia zwycieństwa naszego narodu i przodków ziemi wielkopolskiej. W tamtych czasach oddali swoje życie niespełna nastoletni, często uczniowie. Cześć i Chwała Bohaterom!

 • Link do komentarza Seba sobota, 21 stycznia 2017 12:06 napisane przez Seba

  Kibolo jak zwykle skręca się z nienawiści. Co za trudny przypadek chodzi po tej gnieźnienskiej ziemi. Chyba jednak dobiega powoli kresu nieudanego życia i ten jad wylewa w necie.

 • Link do komentarza kibolo sobota, 21 stycznia 2017 11:04 napisane przez kibolo

  Za komuny to na takich spędach dawali kiełbasę lub grochówkę,dlatego i tylko dlatego była większa frekwencja.Góra 40 osób.Dzisiaj.Kabaret.Więcej o tych czasach dzieciaki o powstaniu styczniowym dowiedziałyby się czytając książki o powstaniu,tylko ne te wydane pod egidą IPN bo takie wydania są fałszowane.

 • Link do komentarza emeryt sobota, 21 stycznia 2017 10:39 napisane przez emeryt

  Cieszy udział młodzieży w tym spotkaniu, natomiast miarą oceny nauczycieli, szczególnie nauczycieli historii gnieźnieńskich szkół będzie fakt odwiedzenia przez nich powyźszej wystawy. Jeżeli tak się nie stanie, to marnie widzę przygotowanie tych nauczycieli do wykonywanego zawodu.

 • Link do komentarza Uczestnik sobota, 21 stycznia 2017 10:33 napisane przez Uczestnik

  Dobrze, że tę ciekawą wystawę prezentuje się w Gnieźnie. Młodzież z I LO zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie jako osoby zainteresowane i inteligentne. Pan poseł prowadził z nimi po wernisażu ciekawe rozmowy.

 • Link do komentarza Czytelnik sobota, 21 stycznia 2017 09:54 napisane przez Czytelnik

  Widać, że młodzież słuchała z uwagą, dobre przypomnienie historii.

 • Link do komentarza czytelnik piątek, 20 stycznia 2017 23:56 napisane przez czytelnik

  @ wku - spędy proszę komentatora, to są w ostatnich tygodniach przed sejmem, na ulicach i organizowane przez wrogów naszej ojczyzny spod znaku eSBeków, Kodziarzy, Nowoczesnej i Platformy. Tutaj przyszła młodzież, której na sercu leży dobro naszej ojczyzny. W poniedziałek idę ze swoimi dziećmi na tę wystawę, bo dla moich dzieci to będzie wspaniała lekcja patriotyzmu.

 • Link do komentarza Stefan piątek, 20 stycznia 2017 23:49 napisane przez Stefan

  Ciekawe czy ,,wku" coś wie na temat tego powstania, może mógł wziąć udział.

 • Link do komentarza wku piątek, 20 stycznia 2017 18:51 napisane przez wku

  biedne dzieci, ale poseł spęd zrobił dla swojej promocji

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane