poniedziałek, 06 lutego 2017 08:27

Muzealne zakamarki i wspólna praca dla zachowania historii

 
Muzealne zakamarki i wspólna praca dla zachowania historii fot. Rafał Wichniewicz

Klub Przyjaciół Muzeum Początków Państwa Polskiego spotkał się po raz drugi w tym roku, by podyskutować na temat planowanego projektu. Była to też okazja do zwiedzenia nieznanej części instytucji.

Tym razem członkowie organizacji spotkali się w murach Muzeum. Na samym początku zgromadzonych powitali przedstawiciele instytucji - dyrektor Michał Bogacki oraz archeolog Tomasz Janiak. Ten drugi podzielił się ze zgromadzonymi informacjami o ubiegłorocznych odkryciach, jakie miały miejsce na terenie dziedzińca dawnego klasztoru Bożogrobców przy ul. św. Jana. Przybyłym na spotkanie zaprezentował kilka przepięknie zachowanych kafli, jakie zostały wydobyte z gruzowiska, do którego prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku wrzucono rozebrany stary piec z klasztoru. Tym samym, jedna z najbogatszych kolekcji kafli w Europie, wzbogaciła się o znaczną ilość kolejnych eksponatów.

Następnie goście spotkania zostali oprowadzeni po nieznanych szerszemu gronu, zamkniętych obszarach Muzeum. Tej nieformalnej wycieczce zaprezentowano górne pomieszczenia, które od lat są wyłączone z odwiedzania lub pełniły zupełnie inną rolę, a jak przekazał dyrektor placówki które już wkrótce zostaną poddane przebudowie i udostępnione zwiedzającym. Do zamkniętego na co dzień miejsca udano się natomiast w podziemiach, gdzie zaprezentowano magazyny archeologiczne. Jeden z nich wypełniony był eksponatami zgromadzonymi od lat 70. do początku lat 90. Tam Tomasz Janiak opowiedział krótko o zasadach sporządzania metryczek oraz o niektórych, ciekawszych zabytkach przechowywanych w tym pomieszczeniu - w tym o drewnianym rurociągu, wydobytym w rejonie ul. Łaskiego na początku XX wieku. Służył on do XVII wieku gnieźnieńskim piwowarom, którzy pobierali wodę z Jeziora Jelonek i za pomocą wieży ciśnień, tzw. rurmusa, pompowali ją na Wzgórze Panieńskie, gdzie praktykowali swoje rzemiosło. 

Po zwiedzeniu, członkowie Klubu Przyjaciół MPPP rozpoczęli spotkanie robocze, poprowadzone przez Magdę Robaszkiewicz, w trakcie którego omawiano projekty przygotowywane wespół z instytucją. W tym celu na zebranie zaproszeni zostali przedstawiciele innych instytucji lub osób zajmujących się szeroko rozumianym archiwizowaniem informacji Marek Szczepaniak z Archiwum Państwowego w Gnieźnie, Janusz Ambroży z Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, fotograf Władysław Nielipiński oraz były prezydent Gniezna Marian Górny. Być może owocem tego spotkania będzie wspólne działanie na rzecz zachowywania nowożytnej historii Gniezna, o czym - miejmy nadzieję - będzie jeszcze okazja napisać w przyszłości.


Czym jest Klub Przyjaciół MPPP? Zobacz więcej.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane