|  Rafał Wichniewicz  |  4 komentarze

Parowozownia Gniezno z nowymi eksponatami. Stowarzyszenie czeka na kolejne

źródło: Parowozownia Gniezno

W ostatnim czasie do zasobów „społecznego muzeum” prowadzonego przez miłośników kolei w Parowozowni Gniezno trafiło kilka nowych eksponatów – dużych i małych.

Mimo zimy oraz kapryśnych warunków atmosferycznych, społecznicy ze stowarzyszenia Parowozownia Gniezno aktywnie działają na rzecz tego miejsca, włączając się nie tylko w upamiętnienie, ale i utrzymanie tego miejsca. Kilka dni temu prowadzone były prace przy naprawie i regeneracji wyeksploatowanego rozjazdu na torze prowadzącym do obrotnicy, wykorzystywanej cały czas do obsługi hali wachlarzowej. Działania też przeprowadzono przy kranie stojącym w pobliżu, gdzie istniała konieczność naprawy uchwytu mocującego.

W ostatnim czasie do zasobów trafiła m.in. oś wąskotorowa, sztandar wagonowni oraz gazowa latarnia kolejowa. Wśród mniejszych, ale równie cennych dla historii tego miejsca, znalazła się fotografia przedstawiająca uczestników kursu dla maszynistów, wykonana w Poznaniu w 1935 roku. 

Ponadto, dzięki decyzji Ministra Obrony Narodowej, stowarzyszenie pozyskało silnik wysokoprężny S-359M, który zostanie wykorzystany do remontu wózka motorowego (drezyny) będącej już w zasobach muzeum. Ten sam organ przekazał także ciągnik Ursus U-912, który będzie wspierał członków stowarzyszenia w utrzymaniu terenu. Pojazd wymaga remontu, który planuje się wykonać własnymi siłami. – Większość naszych działań polegających na pozyskiwaniu większych maszyn, części i taboru nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie firm szczególnie transportowych. Ostatnie transporty były możliwie dzięki pomocy Panów Piotra i Nicefora Pacholczyków z firmy AEP Transport za co serdecznie dziękujemy! – przyznają członkowie stowarzyszenia. W ostatnich dniach torami przybyły także nowe eksponaty w postaci dwóch wagonów towarowych.

Stowarzyszenie Parowozownia Gniezno apeluje, że jeśli ktoś chce wesprzeć działalność finansowo lub rzeczowo, ewentualnie przekazać jakieś pamiątki, może się kontaktować: kontakt@parowozowniagniezno.com

Osoby chcące wesprzeć organizację proszone są o przekazywanie środków z 1,5% podatku na działalność KRS: 0000349436 lub w formie darowizn pieniężnych (które można odliczyć od podatku) jako przelewy o tytule „wpłata na realizację celów statutowych stowarzyszenia” na konto stowarzyszenia w Alior Banku:
07 2490 0005 0000 4530 1462 8429.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pierwszy polski samolot pasażerski "Gniezno"
pierwszy polski samolot pasażerski „Gniezno”
02/02/2023 22:24

Przed II wojną światową organizacja LOPP działała w całym kraju (także w Gnieźnie) w komitetach wojewódzkich, powiatowych i gminnych, w zakładach pracy, szkołach i w organach władz samorządowych. Szczególnie skutecznie wyróżniali się w niej polscy kolejarze, promując zwłaszcza popieranie polskiego lotnictwa poprzez budowę lotnisk i szkół lotniczych oraz wspomaganie rozwoju sportów lotniczych.

Bolo
Bolo
02/02/2023 18:01

Taki artykuł należy dać na cały kraj tak aby ludzie w Polsce wiedzieli, że mogą wesprzeć takich ludzi, którzy dysponując swoim wolnym czasem dbają o nasze dobra zabytkowe. Z drugiej strony to trochę dziwne, że państwo ma takie obiekty w nosie.

Mar.
Mar.
01/02/2023 15:31

Tylko ci miłośnicy potrafią utrzymać to w ryzach. Nikogo ten obiekt nie interesuje, ani miasto, ani powiat, ani pkp, ani władze państwa. Pamiętacie co Morawiecki Pinokio mówił o parowozowni? Szkoda gadać…

Luki
Luki
02/02/2023 06:49
Odpowiedź  Mar.

Obiekt unikatowy na skalę Europy,ale instytucje państwowe mają wszystko w pompie. Najlepiej idzie im krytykowanie i robienie pod górę osobą które chcą zmienić na lepsze ten piękny obiekt. Połączenie parowozowni i wąskotorówki ,i było by piękne muzeum kolejnictwa.



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.